Rumuński Kościół prawosławny zaniepokojony konfliktami społecznymi
15 lutego 2017 | 10:38 | Wiedeń / ts (KAI) / bd Ⓒ Ⓟ
Rumuński Kościół Prawosławny (RKP) wyraził zaniepokojenie masowymi protestami, do jakich dochodzi w kraju. Podczas posiedzenia w tych dniach najwyższego gremium tego Kościoła – Świętego Synodu – jego uczestnicy omówili dramatyczną sytuację społeczną i wezwali do „pilnego podjęcia dialogu, współodpowiedzialności społecznej oraz modlitwy, aby w ten sposób pokonać utrzymujące się od dwóch tygodni silne konflikty społeczne” – poinformowała ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia.
Od ponad dwóch tygodni trwa w Rumunii największa fala antyrządowych demonstracji od czasu pamiętnego upadku rządów komunistycznego dyktatora Nicolae Ceaușescu w 1989 roku. Rumuni protestują przeciw rządowemu rozporządzeniu łagodzącemu karanie za przestępstwa korupcyjne. Niemal każdego dnia na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy ludzi. Domagają się ustąpienia rządu liberalnych socjalistów, którzy w powiększaniu swoich majątków nie mają żadnych zahamowań, podobnie jak ich poprzednicy. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w ponad 2 tysiącach spraw korupcyjnych.
W ocenie ekspertów na zmianie przepisów skorzystałaby głównie rządząca partia PSD i jej szef Liviu Dragnea, który odpowiada przed sądem za wynagradzanie z funduszy publicznych współpracowników swojej partii.
Ostatecznie rząd wycofał się 5 lutego z tego pomysłu pod presją demonstracji oraz po krytycznych głosach ze strony społeczności międzynarodowej. Do dymisji podał się minister sprawiedliwości Florin Iordache, inicjator odrzuconego rozporządzenia oraz minister ds. przedsiębiorczości, handlu i kontaktów ze środowiskiem biznesu Florin Nicolae Jianu.
Podczas obrad synodu RKP w Bukareszcie pod przewodnictwem patriarchy Daniela, omawiano też stan przygotowań do „Marszu dla życia” planowanego na 25 marca. Odbędzie się on pod hasłem: “Wspieraj matkę i dziecko. Oni zależą od ciebie”. Kościół oczekuje, że manifestacje we wszystkich diecezjach rumuńskich dadzą świadectwo o wartości tradycyjnej rodziny chrześcijańskiej.
Odnosząc się do problemu migracji biskupi zaapelowali do Rumunów pracujących za granicą, aby albo zabrali swoje dzieci do nowych miejsc zamieszkania, albo powrócili do kraju. „Fizyczna i emocjonalna nieobecność rodziców stanowi bowiem dla dzieci wielki ból” – przypomnieli biskupi RKP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.