Rusza budowa świątyni Opatrzności Bożej
19 listopada 2002 | 16:56 | bl //mr Ⓒ Ⓟ
Rozpoczęcie prac budowlanych świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano na 23 listopada – poinformował Zarząd Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej.
Po ponad dwóch wiekach starań realizacja wzniesienia w stolicy świątyni – wotum wdzięczności za odzyskaną wolność – zaczyna przybierać konkretny wymiar.
Zarząd Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej poinformował w komunikacie, że rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi 23 listopada o godz. 15.00. Gospodarzem spotkania będzie Prymas Polski, który rozpocznie budowę świątyni przysłowiową „pierwszą łopatą”.
Generalnym wykonawcą inwestycji będzie budowlana Marciniak S.A. z Gorzowa Wielkopolskiego.Ta jedna z największych firm w branży budowlanej w Polsce realizuje potężne inwestycje także za granicą. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zrealizowała blisko 100 budów. Wśród nich m.in. terminal towarowy w Świecku, halę handlową Castorama w Warszawie, siedzibę Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie.
*Idea wybudowania świątyni* narodziła się ponad 200 lat temu i powracała kilkakrotnie w dziejach Polski, jednak zawsze w jej realizację przerywały gwałtowne wydarzenia historyczne.
Wielkim orędownikiem budowy świątyni jest Prymas Polski kard. Józef Glemp. W 1998 r. Sejm podjął uchwałę o rozpoczęciu budowy.
Świątynia ma być wotum dziękczynienia za Konstytucję 3 maja, odzyskanie niepodległości w 1918 r., za wolność wywalczoną w 1989 r., a także za pontyfikat Jana Pawła II.
W pierwszym konkursie na Świątynię Świętej Opatrzności Bożej zwyciężył „ekologiczny” projekt Marka Budzyńskiego, który jednak wzbudził powszechne kontrowersje; zdaniem oponentów, projekt miał mało sakralny charakter.
W drugim konkursie wybrano do realizacji projekt Wojciecha i Lecha Szymborskich z zespołem. Koszty budowy to ok. 100-110 mln zł. 2 maja 2002 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego.
Świątynia zaprojektowana na planie krzyża greckiego, z czterema wejściami, zwieńczona kopułą z krzyżem może przypominać pierwszy, XVIII-wieczny projekt Jakuba Kubickiego. W projekcie przeznaczonym do realizacji świątynia to jednoprzestrzenne wnętrze na 1500 miejsc siedzących. Jednak wokół ołtarza staną filary, które oddzielą centralną nawę główną od pierścienia nawy bocznej.
Na osi ołtarza znajdzie się główne wejście do kościoła, a z drugiej strony – krzyż wiszący na tle ażurowej konstrukcji. Nad wejściem głównym zaprojektowano rozetę symbolizującę Bożą Opatrzność. Codzienne Msze św. będą odprawiane w Kaplicy Najświętszej Maryi Panny, umieszczonej po lewej stronie ołtarza.
Świątynia będzie miała jeszcze dwie kaplice, do których można będzie wchodzić zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz: kaplicę chrztu i kaplicę Najświętszego Sakramentu, gdzie znajdą się także konfesjonały.
W projekcie Szymborskich ciekawym pomysłem było umieszczenie Muzeum Jana Pawła II nad okrągłą nawą boczną. Do muzeum będą prowadziły schody i windy z zewnątrz.
Świątynia Opatrzności będzie miała wysokość 67 m. Obok niej stanie jeszcze wyższa (ponad 70 m) wieża ze szkła i betonu. U podstawy wieży zlokalizowano Kaplicę Świętych Polskich.
Urbanistyczną podstawą całego zespołu budynków składających się na kompleks Świątyni Opatrzności Bożej są cztery Drogi: Walki, Kultury, Cierpienia i Modlitwy. Wierni będą wchodzić do kościoła po monumentalnych schodach. Wokół świątyni staną trzy Instytuty. Instytut Odrodzenia z amfiteatrem został zaprojektowany z myślą o spotkaniach młodzieży. W Instytucie Życia znajdą się instytucje charytatywne, hospicjum dla ok. 30 osób, stacja krwiodawstwa. Natomiast Instytut Jednania znajdzie się w budynku, którego frontowa fasada będzie kolumnadą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.