Rusza 10. edycja Banku Wielkopostnego
16 lutego 2010 | 15:31 | mj / mk Ⓒ Ⓟ
Bank Wielkopostny, akcja ewangelizacyjna archidiecezji lubelskiej i Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, ruszy po raz dziesiąty w Środę Popielcową. Główną ideą akcji jest ofiarowanie postanowień wielkopostnych w intencjach zgłoszonych do Banku i wymiana dóbr duchowych.
O założeniach banku opowiadali podczas konferencji prasowej 16 lutego koordynator z ramienia archidiecezji ks. Mirosław Ładniak oraz prezes Fundacji Wacław Czakon.
Idea Banku narodziła się w roku jubileuszowym. Ta forma miała pomóc zwłaszcza młodym ludziom głębiej przeżyć Wielki Post, zatrzymać się w codziennym biegu.
– Większość ludzi wierzących podejmuje na czas Wielkiego Postu postanowienia. Z tego postanowienia korzystają najbliżsi, sam człowiek się zmienia. Bank sprawia, że postanowienie nabiera jeszcze głębszego sensu – wyjaśniał ks. Mirosław Ładniak. – Jeśli ktoś ulokuje je w banku, to tworzy duchowy kapitał, zasilany ciągle przez kolejne postanowienia. Dzięki temu inna osoba może zaciągnąć „kredyt miłości” i z tego duchowego kapitału skorzystać – dodawał.
Oddział Banku może założyć każdy – ksiądz, katecheta, wychowawca w szkole, rodzic. Wystarczy pobrać odpowiednie formularze, a potem zdeponować postanowienia. Ks. Ładniak tłumaczy, dlaczego ten akurat bank nie może splajtować: – Zakładając oddział i składając postanowienia zobowiązujemy się, że będziemy codziennie, w dowolnym czasie, modlili się w intencjach ulokowanych w banku. Tak jak w komercyjnym banku obrót papierami wartościowymi pomnaża kapitał, tak tu kapitał duchowy jest nieustannie pomnażany, dzięki modlitwie, zresztą jego gwarancją jest sam Jezus Chrystus – mówi.
Akcję wspiera abp Józef Życiński, który w specjalnym liście zachęca duszpasterzy i katechetów do włączenia się w organizowanie Banku Wielkopostnego na terenie swoich parafii, szkół i wśród grup młodzieżowych.
Postanowień nie ofiaruje się w konkretnej intencji, nie ma imiennych wskazań. Ten, kto z kapitału duchowego korzysta, nie wie więc, komu zawdzięcza duchowe wsparcie. Jak zauważa ks. Ładniak, uczestnictwo w inicjatywie pomaga w dotrzymywaniu wielkopostnych postanowień: – Wiemy z doświadczenia, jak trudno wracać do postanowienia, które się załamało gdzieś po drodze. Kiedy wiem, , że jest komuś potrzebne, bo ktoś może prosi o ważną sprawę życiową, to na nowo je podejmę – mówi. Podkreśla, że każde postanowienie, czy to duchowego giganta, czy „drobnego ciułacza”, jest tak samo ważne, jeśli płynie z serca.
Duszpasterz podkreśla też szczególną wartość oddziałów rodzinnych, dzięki którym rodziny mogą na nowo odkryć wartość wspólnej modlitwy.
Centrala Banku Wielkopostnego znajduje się w jednym z oddziałów Akademii Młodzieżowej prowadzonej przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Codziennie będą tam dyżurować wolontariusze, którzy opowiedzą, jak oddział założyć i na czym cała akcja polega. Happening, podczas którego młodzi będą do banku zapraszać mieszkańców Lublina, odbędzie się w Środę Popielcową.
Organizatorzy nie są w stanie zliczyć, ile osób do tej pory zostało udziałowcami Banku. W pierwszym roku było ponad sto oddziałów i 100 tys. deklaracji. W pewnym momencie ilość chętnych przerosła możliwości liczących. – Chodziło nam o ruch społeczny, inspirację, a nie o statystyki – zaznacza ks. Ładniak. Dzięki Internetowi oddziały banku powstają w całej Polsce, a w tym roku także na Ukrainie. Duszpasterz przypomina też, że akcja nie zastępuje tradycyjnych działań Kościoła, tylko je uzupełnia.
Inicjatywa Banku wpisuje się w działania na rzecz dobrego wychowania, jakie organizuje od lat lubelska Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo. – Chcielibyśmy, by ta konwencja wzięta z rzeczywistości materialnej, pozwalała młodym zrozumieć istotę i sens postanowień wielkopostnych – mówił prezes Fundacji Wacław Czakon. Podkreślał, że tego typu inicjatywy wpisują się w dobre praktyki wychowania i mogą być świetną podpowiedzią dla katechetów i wychowawców. – Nasi podopieczni z oddziałów Akademii Młodzieżowej włączają się w bardzo czynny sposób w składanie intencji z postanowieniami, ale też w kwestie organizacyjne i jest to dla nich wyśmienita okazja, by uczyć się, jak organizować takie przedsięwzięcia, jak je propagować na terenie parafii, w szkołach – mówił.
O działaniach Fundacji można przeczytać na stronie www.dobrewychowanie.pl, zaś dokumenty pomocne przy zakładaniu banku dostępne są na stronie www.bankwielkopostny.pl.
W tym roku partnerem akcji jest program „Raj” w TVP1.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.