Rusza ogólnopolska kampania społeczna „Stop pedofilom!”
25 maja 2010 | 16:47 | agp / maz Ⓒ Ⓟ
Rozpoczyna się ogólnopolska kampania społeczna „Stop pedofilom!”, zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Fundację Kidprotect.pl. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci on-line a także upowszechnienie wiedzy na temat zmian w prawie, które wejdą w życie 8 czerwca br.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Biurze Praw Dziecka w Warszawie, minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski zapewnił, że „jest ambasadorem wszelkich inicjatyw mających na celu ochronę dzieci”. Minister przedstawiając zmiany w kodeksie karnym, które wejdą w życie już 8 czerwca, podkreślił, że chodzi przede wszystkim o umożliwienie skuteczniejszego zwalczania pedofilii w Internecie. Najważniejsze punkty to: zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw na podłożu seksualnym wobec dzieci poniżej 15. lat, które ma być traktowane jako zbrodnia podlegająca karze powyżej 3 lat pozbawienia wolności. Określenie nowego czynu zabronionego w postaci nagabywania za pomocą Internetu lub systemów telekomunikacyjnych – do trzech lat kary pozbawienia wolności. Karalność za propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim. Krzysztof Kwiatkowski zapewnił również, że zmienią się sposoby postępowania ze sprawcami, chodzi m.in. o zwiększenie uprawnień policji i usprawnienie wykonywania kar.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przedstawił kolejne propozycje zmian w kodeksie karnym. „Ważne jest zagwarantowanie małoletnim powyżej 15. roku, aby oni sami mogli zgłaszać przestępstwo” – podkreślił. Obecnie prawo wygląda tak, że gwałt na osobie poniżej 15 roku życia jest ścigany z urzędu. W pozostałych przypadkach procedura może być jedynie wszczęta na wniosek pokrzywdzonego. Jednak zgodnie z prawem osoba niepełnoletnia, czyli poniżej 18 roku życia nie jest uprawniona do złożenia takiego wniosku, gdyż może to jedynie uczynić jego opiekun prawny. Biorąc pod uwagę to, że wiele przestępstw na podłożu seksualnych jest dokonywanych również przez opiekunów dzieci, to w obecnym prawie nieletni powyżej 15 roku życia sami nie mają możliwości prawnej zgłosić przestępstwa. – To trzeba zmienić – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.
Marek Michalak zwrócił również uwagę na zbyt łagodne kary wobec przestępców dopuszczających się krzywdzenia dzieci. – Nie może być tak, że osoba wykorzystująca dziecko dostaje „symboliczny wymiar kary”, zbyt łagodny względem popełnionego czynu. Rzecznik zwrócił uwagę na to, że sprawcy przemocy seksualnej wobec dzieci są specjalistami. Mają wyćwiczone socjotechniki, dzięki którym doskonale manipulują dziećmi, zastraszają je oraz wmawiają im, że to co się stało jest ich winą. „Nie może być tak, że kradzież jest bardziej karana niż wykorzystywanie seksualne dzieci” – zaznaczył. – Pamiętam, że sprawca za wykorzystywanie dziewczynek dostał 2 lata w zawieszeniu. To jest żadna kara. To jest kara demoralizująca! – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.
Akcja „Stop pedofilom!” ma na celu zwrócić uwagę dorosłych na to, co dziecko robi w sieci – powiedział Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotekt.pl. Dorośli często nie zdają sobie sprawy, że ich dzieci nawiązują kontakty z dorosłymi w Internecie. „Poprzez kampanię chcemy zmienić świadomość społeczną dotyczącą wykorzystywania seksualnego dzieci. Brak reakcji na krzywdzenie seksualne dziecka oznacza de facto przyzwolenie na nie. Pamiętajmy, że prawnym obowiązkiem każdego dorosłego jest zgłaszanie przypadku krzywdzenia seksualnego dziecka, o którym wiemy” – podkreślił Śpiewak.
Na stronie internetowej kampanii www.stoppedofilom.pl, pod linkiem „Zgłoś incydent” można zgłaszać wszelkie przypadki molestowania seksualnego dzieci. Na stronie znajdują się także publikacje na temat nowych przepisów prawa.
Kampania „Stop pedofilom!” 2010 jest czwartą odsłoną ogólnopolskiej kampanii przeciwko przemocy seksualnej wobec dzieci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.