Rusza projekt „Polacy zmieniają świat. Innovation Hub” z udziałem KUL
21 listopada 2020 | 12:55 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wśród Polaków mieszkających za granicą tkwi olbrzymi potencjał wiedzy, pomysłów, idei i doświadczeń zawodowych. Niestety ich dorobek wciąż zbyt rzadko wzmacnia polską gospodarkę. Chcemy to zmienić – podkreślają twórcy przedsięwzięcia „Polacy Zmieniają Świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem” i zapraszają 24 listopada do udziału w konferencji online, podczas której zostaną zaprezentowane szczegóły projektu.
Liderem naukowym projektu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, któremu towarzyszą Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski, w skład którego wchodzą spółki Skarbu Państwa: Grupa Azoty SA, KGHM Polska Miedź SA, PGNIG SA, PGE Dystrybucja SA, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW, Enea Operator, LW „Bogdanka”.
Autorzy projektu zaznaczają, że powstał on z potrzeby wzmocnienia współpracy biznesowej (głównie dużych polskich firm i spółek Skarbu Państwa) z polskimi naukowcami, inżynierami i wynalazcami pracującymi i mieszkającymi poza granicami Polski. Celem jest wsparcie polonijnych naukowców i umożliwienie im rozwoju oraz współpracy z najlepszymi ekspertami oraz instytucjami.
„Dostrzegamy silną potrzebę współpracy z polskimi i polonijnymi naukowcami pracującymi za granicą, chcemy by ich potencjał wpływał również na rozwój polskich badań. Współpraca nauki z biznesem stwarza możliwości wdrażania nowych technologii, a tym samym przyczynia się do zwiększenia dynamiki polskich przedsięwzięć naukowych, które wpływają również na bezpieczeństwo gospodarcze kraju” – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Poinformował też, że uniwersytet intensyfikuje działania mające na celu
zwiększenie aktywności za granicą.
Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztof Zaremba wskazuje, że PW, jako uczelnia badawcza, przywiązuje wielką wagę do współpracy ponad granicami. „Od ponad 100 lat prowadząc kształcenie w języku polskim i realizując badania na najwyższym poziomie, nasza uczelnia zapewnia kadry dla przemysłu i biznesu na całym świecie. Jestem przekonany, że umiędzynarodowienie działalności przyczyni się do zacieśniania więzi zarówno z wiodącymi ośrodkami naukowymi, jak i przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki” – powiedział.
„Wiedza polskich ekspertów w zestawieniu z programami wspierającymi innowacyjną działalność zyskuje tym samym realną szansę konkurencyjnego działania w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Dlatego też inicjatywa „Polacy zmieniają świat” jest niezwykle cenna, gdyż otwiera przestrzeń dla nowych możliwości praktycznego wykorzystania doświadczenia, wiedzy i umiejętności polskich naukowców” – dodał prof. Zaremba.
Prezes TUW PZUW Rafał Kiliński podkreślił, że spółka daje wsparcie ambitnym projektom naukowym i biznesowym, które stanowią o sile i znaczeniu Polski na świecie. „Naszym celem jest promowanie innowacyjności i nowoczesnych technologii, polskiej myśli technicznej i nauki, przedsiębiorczości i całej
gospodarki. Taką szansę daje inicjatywa „Polacy zmieniają świat”. Łącząc siły w szlachetnym projekcie, łącząc Polaków z kraju i z zagranicy, przedstawicieli różnych branż i dziedzin nauki, osiągniemy więcej. Po to, żeby Polacy zmieniali świat na lepsze” – zaznaczył prezes TUW PZUW.
Projekt „Polacy zmieniają świat” to także szansa na pozyskiwanie dodatkowych ofert badawczorozwojowych dla polskiego biznesu i konsorcjów; Rozwój nowych obszarów działania i możliwości dla polskich firm i ośrodków naukowych; Ułatwienie nawiązywania kontaktów zawodowych i biznesowych oraz wymianę wiedzy pomiędzy polskimi ekspertami pracującymi poza granicami Polski a polskimi firmami.
Inicjatywa ma na celu również wyróżnienie osiągnięć Polaków, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej nauki i technologii. Autorzy projektu chcą też wspierać powroty polskich naukowców do kraju w celu wykorzystania ich potencjału naukowego. Wśród działań zaplanowana jest także promocja wiedzy o wkładzie polskich naukowców i przedsiębiorców w rozwój nauki i gospodarki na świecie.
Konferencja online: https://pap-mediaroom.pl/node/519710
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.