Ruszy WORTAL JP2 – katalog wszystkich materiałów związanych z Janem Pawłem II
18 maja 2018 | 06:36 | pgo / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
WORTAL JP2 będzie pełnym katalogiem wszystkich istniejących materiałów związanych z Janem Pawłem II, które dokumentują jego życie i nauczanie – poinformowała 15 maja podczas konferencji prasowej Anna Olesiak, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych Centrum Myśli Jana Pawła II. 18 maja 2020 roku, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły ruszy WORTAL JP2.
Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II wyraził nadzieję, że WORTAL JP2 będzie ważnym elementem obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. – Jan Paweł II jako dziedzictwo narodowe jest zbyt rzadko przypominany. Bez niego nie byłoby takiej Polski jaką znamy, nie byłoby takiej kultury – podkreślał.
Z kolei Anna Olesiak, kierownik Działu Zasobów Cyfrowych Centrum Myśli Jana Pawła II zaznaczyła, że WORTAL JP2 będzie pełnym katalogiem wszystkich istniejących materiałów związanych z Janem Pawłem II, które dokumentują jego życie i nauczanie. – Nasze doświadczenie pokazuje, że dostęp do nich jest bardzo ograniczony. Dzwonią do nas m.in. nauczyciele i dziennikarze, żeby skorzystać ze źródłowych materiałów o Janie Pawle II, bo często są ograniczeni przez prawa autorskie, czy możliwości finansowe – powiedziała. Jak dodała, nawet jeśli nie uda się udostępnić wszystkich materiałów na WORTALU JP2, to znajdą się tam odsyłacze do właścicieli i miejsc, w których się one znajdują.
– Chcemy, żeby WORTAL JP2 był nowoczesną wyszukiwarką. Z jednej strony więc pracujemy nad archiwami, z drugiej budujemy również samo narzędzie – dodała.
Olesiak podkreśla, że WWORTAL JP2 przygotowywany jest pod kątem czterech sektorów: popularyzacji, czyli materiałów przydatnych dla reżyserów filmowych, dziennikarzy czy instytucji kulturalnych, sektor edukacji, czyli to, co może przydać się nauczycielom i katechetom. – Będzie również sektor „nauka” dla tych, którzy naukowo zajmują się spuścizną Jana Pawła IIoraz sektor dla tych, którzy prywatnie zainteresowani są życiem i nauczaniem Jana Pawła II, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży – tłumaczyła.
Nad materiałami CMJPII pracuje od półtora roku. – Opracowanie materiałów pochłania najwięcej czasu: opisy, indeksy, montaż, nad którymi pracują historycy. Mamy ponad 2000 minut audycji radiowych, ale dzięki Polskiemu Radiu będzie ich ponad 10 tys. Jest również 700 godzin materiałów filmowych ze wspomnieniami o Janie Pawle II. Mamy także ponad 200 kaset z prywatnego archiwum Jacka Moskwy, wieloletniego korespondenta TVP w Watykanie oraz pięć godzin nagrań wypowiedzi kard. Wojtyły podczas spotkań w KEP w latach 60 – poinformowała Olesiak.
– Data 18 maja 2020 to nie koniec pracy – to dopiero jej początek, a opracowanie archiwów będzie trwało latami – powiedziała. Jak dodała, portal ruszy również w języku angielskim, a w późniejszym czasie w innych wersjach językowych.
Dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który współpracuje przy tworzeniu projektu powiedział, że w archiwach IPN-u jest wiele materiałów instytucji, które miały spowodować, żeby ks. Karol Wojtyła nie wytrwał w kapłaństwie, żeby nie został biskupem, kardynałem i papieżem.
– Mamy do czynienia z najważniejszym Polakiem w historii. Jedynym, który wpłyną bardzo znacząco i to w pozytywnym znaczeniu na bieg świata – powiedział o. Maciej Zięba OP, prezes Instytutu Tertio Millennio, który również włącza się we współpracę. Jak dodał, trzeba zabezpieczyć jak najszybciej jego dziedzictwo.
Z kolei dr Wojciech Woźniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych zaznaczył, że współpraca tej instytucji będzie polegała na przeszukaniu do archiwów i dotarciu do materiałów, które będą m.in. mówiły o reakcjach społecznych na osobę Jana Pawła II. – Jednocześnie dotrzemy do reakcji aparatu państwowego na istnienie Karola Wojtyły jako papieża, na jego działania, pielgrzymki, oraz tego, jak na poziomie administracyjnym próbowano zmniejszyć jego oddziaływanie na społeczeństwo – dodał.
– Obok tego, że mamy materiały źródłowe – wypowiedzi Jana Pawła II, to równie ciekawe jest to, jak zmieniała się Polska, jak postrzegano ten pontyfikat. Jako nadawca publiczny podczas pielgrzymek mikrofony Polskiego Radia nagrywały, co mówił Jan Paweł II do Polaków. Ale również to, co mówiono do papieża Polaka – podkreślił o. Andrzej Majewski SJ z Polskiego Radia. Jak dodał, Polskie Radio dysponuje zasobami 800 godzin nagrań związanych z pontyfikatem.
WORTAL JPII ruszy za 2 lata – 18 maja 2020 roku – w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.