Ruszyła „Operacja Sykomora – misja dla niepokornych”
16 lutego 2022 | 14:50 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
„Nie tylko w Biblii, ale w całej historii Kościoła, historii świętych, w całej współczesności można dostrzec Boga, który kontynuuje misję poszukiwania, odnajdywania człowieka” – podkreślił Andrzej Solecki, jeden z inicjatorów kursu „Operacja Sykomora – misja dla niepokornych”. Cykl cotygodniowych wtorkowych spotkań pod tą nazwą rozpoczął się 15 lutego w kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim w Bielsku-Białej.
Bohaterem ewangelizacyjnego przedsięwzięcia, które zakończy w Niedzielę Miłosierdzia „Dzień Dobra z Caritas”, jest Zacheusz. Postać znanego z Ewangelii bogatego zwierzchnika celników przybliżył Andrzej Solecki – mąż, ojciec, dziadek, bielski lekarz ortopeda i inicjator licznych dzieł ewangelizacyjnych. Jak przyznał, scena odmalowana przez ewangelistę Łukasza, gdy Zacheusz wspina się na drzewo sykomory, by móc ujrzeć przechodzącego w okolicach Jerycha Jezusa, jest bardzo ważna dla zrozumienia tego, kim jest przyszły apostoł. Zwrócił zarazem uwagę na podobieństwo między tym doświadczeniem spotkania z Jezusem a postawą współczesnego człowieka, często zagubionego, stojącego na rozdrożu życiowym.
Prelegent zauważył, że ten znienawidzony przez rodaków i rozdarty wewnętrznie człowiek jest jednocześnie kimś, kto poszukuje. Gdy słyszy słowa Jezusa skierowane do niego – „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu. Zeszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany” – zmienia się jego życie.
Jak przypomniał Solecki podczas inauguracyjnej konferencji, Bóg patrzy na człowieka inaczej niż my sami. Zaznaczył, że Jezus „szuka tego, co zginęło” znając każdą „zgubę” po imieniu. „Bogu zależy na bliskiej relacji przyjaźni z człowiekiem” – dodał i wskazał, że Bóg nieustannie poszukuje zagubionego człowieka.
„Nie tylko w Biblii, ale w całej historii Kościoła, historii świętych tego Kościoła, w całej współczesności można dostrzec Boga, który kontynuuje misję poszukiwania, odnajdywania człowieka” – wyjaśnił.
Jego zdaniem kurs „Operacja Sykomora” „wpisuje się w to poszukiwanie Boga”. „Jeśli damy się odnaleźć Jezusowi, co się wydarzy? Mogę powiedzieć po sobie. Przez wiele lat traktowałem Kościół, praktyki religijne z wielkim dystansem. Przełom nastąpił, gdy miałem 28 lat. Przeżyłem powrót do Kościoła. Otrzymałem dar wiary” – przyznał, dzieląc się swym świadectwem, jak odkrył piękno i głębię słowa Bożego, odnowił relację z Bogiem i ludźmi.
„Jeżeli pójdziemy śladami Zacheusza, doświadczymy tego, że życie z Panem Bogiem, czytanie Pisma Świętego nabierze innego smaku i blasku” – zapewnił, zachęcając, by poszukiwać bliskości Boga.
Wytłumaczył, że kurs składać się będzie z czterech etapów: zaciekawienia, wysiłku, spotkania i przemiany. Mają one prowadzić do spotkania z Jezusem, do nawrócenia i zmiany życia.
Wśród organizatorów kursu „Operacja Sykomora” jest nowa diakonia CDN – Caritas Dobra Nowina, grupa „Akademia nie z Tej Ziemi”, muzyczny zespół ewangelizacyjny Projekt Fausystem i parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.