Rybnik: mieszkańcy świętują 200 lat żywego kultu św. Antoniego w swoim mieście
15 czerwca 2023 | 11:40 | prze, asp | Rybnik Ⓒ Ⓟ
Bieg Antoniczka, pierwsze wykonanie symfonii miejskiej „Antoni – światło zagubionych”, Sympozjum Antoniańskie – wyjątkowe atrakcje szykują się między 16 a 18 czerwca w rybnickiej bazylice i wokół niej. Na cześć swojego patrona przygotowują je księża, parafianie i dobrodzieje bazyliki św. Antoniego w Rybniku. Okazją jest 200-lecie żywego kultu w mieście tego żyjącego w XII i XIII wieku franciszkanina.
Skąd wzięła się przyjaźń rybniczan z Antonim? Najpierw pojawiła się tu figurka świętego zakonnika. Szacuje się, że pochodzi z XVII wieku. – Być może ktoś ją kupił na jakimś odpuście i ofiarował parafii – przypuszcza ks. Marek Bernacki, proboszcz w bazylice św. Antoniego w Rybniku.
Z czasem o figurce zapomniano. – W 1822 r. w sąsiednim Wodzisławiu był wielki pożar miasta. Mieszkańcy Rybnika wystraszyli się wtedy. Przypomnieli sobie: „Przeżywaliśmy w przeszłości w Rybniku pożary i zarazy, a wtedy chodziliśmy przez miasto z Antonim i prosili o łaskawość Boga”. Odnaleźli jego starą figurę w jakimś kącie gotyckiej kaplicy cmentarnej, która dzisiaj jest kościołem akademickim – mówi ks. Bernacki. – W miejscu, gdzie dzisiaj przed bazyliką stoi pomnik Jana Pawła II, wybudowali kapliczkę i umieścili tam figurę. Od tego momentu kult św. Antoniego stał się w Rybniku bardzo konkretny i żywy – wskazuje.
Ta kapliczka stała w Rybniku aż do wzniesienia ogromnego kościoła św. Antoniego, dzisiejszej bazyliki. Wtedy figurka trafiła do świątyni. Bazylika św. Antoniego w Rybniku ma najwyższe wieże kościelne na Górnym Śląsku: mają aż 95 metrów wysokości. Na jedną z nich można wejść.
W organizowanie świętowania 200 lat żywego kultu św. Antoniego włączają się rybniczanie, którzy są profesjonalistami w swoich dziedzinach. – Bieg Antoniczka przygotowują parafianin Marek Kotas i jego przyjaciele, którzy zajmują się organizowaniem imprez biegowych. Nie chodzi tu o jakiś wyczyn i bicie rekordu, ale o wspólną zabawę i integrację. Dla każdego uczestnika będzie kawa, herbata, ciasteczko i przede wszystkim medal – zapowiada ks. Marek Bernacki.
Dorośli pobiegną na odległość 5 km. Dzieci i młodzież w swoich kategoriach do 15 lat będą startować na dystansach od 100 do 800 m. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w naszym jubileuszu. Na Facebooku jest utworzone wydarzenie „Bieg Antoniczka”, można tam znaleźć formularz do zapisów, ale jak ktoś zadzwoni na probostwo, też chętnie go wpiszemy – mówi proboszcz. Bieg Antoniczka odbywać się będzie w sobotę 17 czerwca od 11.00.
Tego samego dnia o 20.00 w murach bazyliki po raz pierwszy zabrzmi symfonia miejska „Antoni – światło zagubionych”. Autorem muzyki jest parafianin Piotr Kotas, kompozytor i pianista, a autorem tekstu Andrzej Czech z zespołu Chwila Nieuwagi. Wykonawcami dzieła będą NOE – Nocna Orkiestra Eksperymentalna, Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”, Orkiestra PSM w Rybniku, zespół Chwila Nieuwagi, Chór Autograf oraz soliści, którzy połączyli swoje siły. – W nowatorskiej i spektakularnej formie słowno-muzycznej chcą przybliżyć i uczcić postać św. Antoniego. Wystąpi blisko 120 wykonawców – zapowiada proboszcz.
Następnego dnia – 18 czerwca – w bazylice św. Antoniego odbędzie się odpust. Na 11.00 zaplanowano sumę odpustową. Po niej przez miasto wyruszy procesja rybniczan z figurą świętego Antoniego. – To piękne wydarzenie, bo figura św. Antoniego tylko raz w roku opuszcza mury bazyliki i udaje się w drogę, żeby wypraszać błogosławieństwo mieszkańcom – mówi ks. Marek Bernacki. – Po południu odbędzie się jeszcze parafialna biesiada odpustowa, na którą już teraz zapraszam – dodaje.
Te wydarzenia poprzedzi Sympozjum Antoniańskie w piątek 16 czerwca w godzinach 10.00–13.30 w sali koncertowej szkoły muzycznej w Rybniku. Organizuje je parafia św. Antoniego i Muzeum w Rybniku. – Będzie wysoki poziom i ciekawe tematy, które pozwolą lepiej poznać naszego patrona, choćby mało znany „Egzorcyzm św. Antoniego”, o którym opowie o. dr Andrzej Zając z Krakowa. O. prof. Oktawian Jusiak, franciszkanin z Radecznicy, będzie mówił o św. Antonim jako cudotwórcy. Będzie też o Radecznicy, jedynym miejscu na świecie, gdzie św. Antoni się objawił. Przybędzie stamtąd do Rybnika o. dr Iwo Janusz. Wstęp na sympozjum jest wolny, wystarczy tylko dla celów organizacyjnych wcześniej zapisać się telefonicznie (nr 607 162 073) lub mailowo: rybnik.antoni@katowicka.pl – mówi proboszcz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.