Rycerze Kolumba modlili się o pokój na Ukrainie
26 lutego 2024 | 13:22 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
W niedzielę wieczorem w Kaplicy Klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Łagiewnikach krakowscy Rycerze Kolumba zorganizowali modlitewny Most Jedności i Braterstwa. – Jezu możesz poruszyć serca rządzących, aby zaprzestali działań wojennych. Prosimy pokój i zgodę – brzmiał fragment nabożeństwa.
W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie odbył się różaniec, Apel Maryjny i modlitwa w intencji pokoju. W nabożeństwie można było wziąć udział także poprzez transmisję on-line na stronie www.faustyna.pl.
– Każdego dnia, kiedy zza naszej wschodniej granicy docierają okrutne wieści o kolejnych zabitych i rannych, uświadamiamy sobie, że po ludzku nie jesteśmy nic w stanie zrobić. Od dwóch lat wierzymy i ufamy, że tylko Ty Jezu, Książe Pokoju, możesz dać Ukrainie pokój. Możesz poruszyć serca rządzących, aby zaprzestali działań wojennych. Prosimy pokój i zgodę – brzmiał fragment modlitwy Rycerzy Kolumba.
– Okaż swoje miłosierdzie i współczucie swoim uniżonym sługom, wszystkim, którzy chronią Ukrainę oraz cierpiącemu narodowi ukraińskiemu i wysłuchaj nas, którzy padamy na kolana przed Twoim głębokim współczuciem – proszono.
Most Jedności i Braterstwa w modlitwie odbędzie się już po raz drugi i jest inicjatywą krakowskich Rycerzy Kolumba zachęcających do ciągłej troski i modlitwy o pokój w udręczonej wojną Ukrainie. – Ufamy ze zgodnie z zapewnieniem Jezusa, gdzie dwa lub trzej gromadzą się w Jego imię, tam On jest i nasze błagalne modlitwy przez wstawiennictwo Maryi zostaną wysłuchane – podsumował Tomasz Konturek, lider rycerskiej wspólnoty działającej w krakowskich Łagiewnikach.
To nie jedyne działania wspólnoty z Łagiewnik na rzecz Ukrainy. Dotychczas Rycerze Kolumba z Krakowa przygotowali łącznie ponad 16500 sztuk paczek z żywnością, które trafiły na Ukrainę i były dystrybuowane przez lokalnych Rycerzy wśród najbardziej potrzebujących. Aktualnie trwa też inicjatywa skierowana do najmłodszych pod hasłem „Kurtki dla dzieci”.
Podobne akcje, dzięki międzynarodowej współpracy Rycerzy i przy wsparciu finansowym prowadzonego przez nich Funduszu Solidarności z Ukrainą, odbywają się w kilkudziesięciu różnych miastach w Polsce, w których działają Rycerze Kolumba, m.in. w Warszawie, Radomiu czy Częstochowie.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.
Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 18 lat i liczą ponad 7 tys. członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.