Rycerze Kolumba na motorach w Syrii
07 października 2010 | 11:20 | rm/ms Ⓒ Ⓟ
W monastyrze św. Sergiusza w Syrii – gdzie przechowywane są dwie polskie XVII-wieczne ikony – przebywali uczestnicy motocyklowego Rajdu Szlakiem Generała Andersa. Wśród nich są Rycerze Kolumba na czele z kapelanem radomskiej Rady księdzem Wiesławem Lenartowiczem.
Monastyr św. Sergiusza znajduje się w Maaluli. Jest to miejscowość w środkowo-zachodniej części Syrii u podnóża gór Antyliban. Jest to też ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan. Są tam też zabytki sakralne wykute w skałach.
Ks. Lenartowicz opowiada, że monastyr należy do Kościoła greckokatolickiego. Według tradycji, przechowywana jest w nim wierna kopia ikony Matki Bożej z Dzieciątkiem, namalowanej przez św. Łukasza Ewangelistę. – Są też dwie ikony, które ofiarował klasztorowi generał Władysław Anders w 1943 roku. Generał przebywał w klasztorze przez pół roku, po przebytej chorobie – powiedział ks. Wiesław Lenartowicz.
Komandor wyprawy poinformował przy okazji, że w Maaluli słychać język aramejski, którym posługiwał się i nauczał Jezus Chrystus. – Mieliśmy możliwość uczestniczenia w nabożeństwie i odmówienia modlitwy Ojcze nasz w języku aramejskim – powiedział ks. Lenartowicz.
Uczestnicy rajdu przebywali również w Damaszku, gdzie znajduje się kaplica upamiętniająca miejsce ucieczki św. Pawła. Przechowywana jest tam modlitwa żołnierzy armii generała Władysława Andersa: „Święty Pawle, Głosicielu Prawdy, Doktorze Narodów, przyczyń się za nami. Polacy – w drodze do Ojczyzny, kwiecień 1943 rok”.
Uczestnicy wyprawy wczoraj wjechali do Libanu.
W ubiegłym roku uczestnicy Rajdu Szlakiem Generała Andersa pokonali 14 tys. kilometrów. Byli w Rosji, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie. Odwiedzili wiele polskich cmentarzy wojskowych, wśród nich w Guzar. Spoczywają na nim prochy ponad 700 polskich obywateli. Rycerze Kolumba odwiedzili także Dżalalabad, miasto we wschodnim Afganistanie, nad rzeką Kabul. Stacjonowała tam 5. Dywizja Piechoty gen. Andersa. Liczyła ona około 15 tys. żołnierzy i oficerów, ale oprócz nich przebywało w Dżalalabadzie mniej więcej tyle samo osób cywilnych.
Patronem medialnym wyprawy jest Radio Plus Radom i Gość Niedzielny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.