Drukuj Powrót do artykułu

Rychnów: szkole nadano imię Polski Niepodległej

09 listopada 2018 | 18:34 | ek | Rychnów Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Ewa Kotowska-Rasiak

Szkole Podstawowej w Rychnowie nadano dziś imię Polski Niepodległej. Jest to pierwsza placówka w Polsce nosząca takie imię. Patronat narodowy nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda. Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Napierała, który poświęcił sztandar szkoły.

Uroczystość nadania szkole imienia rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie. W homilii pierwszy biskup kaliski odniósł się do słów zamieszczonych na sztandarze szkoły: Bóg, honor, ojczyzna, nauka.

Podkreślał, że szkoła winna pielęgnować i rozwijać w młodych ludziach prawdziwy patriotyzm. – Trzeba pielęgnować miłość ojczyzny, którą deklaruje się nie tylko w słowach, uroczystościach, obchodach, ale przede wszystkim życiem i czynem, a to wymaga niekiedy ofiary. W naszych czasach słowo ojczyzna jest zakazywane, wymazywane ze słownika. Nie wolno używać w niektórych środowiskach i nawet państwach słowa ojczyzna – mówił bp Napierała.

W budynku szkoły w Rychnowie odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Polski Niepodległej i przekazania sztandaru ufundowanego przez Ewę i Zbigniewa Prusów oraz proboszcza ks. Przemysława Krzywańskiego. Podczas uroczystości odczytany został list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął nad uroczystością narodowy patronat.

O nadaniu szkole w Rychnowie imienia Polski Niepodległej zadecydowała społeczność tej miejscowości. “Ważne jest, aby w czasach Unii Europejskiej kształtować wśród uczniów postawy patriotyczne i podkreślać rangę własnego państwa” – powiedział w rozmowie z KAI Jakub Pokojowczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rychnowie.

Szkoła Podstawowa w Rychnowie jest placówką o wieloletniej historii. Pierwsze zapiski dotyczące jej powstania sięgają 1791 r. Z kronik dowiadujemy się, że pierwsza szkoła w Rychnowie została zbudowana w 1863 r. staraniem Romana Radolińskiego – dziedzica i właściciela majątku Rychnów.

Wielokrotnie próbowano szkołę likwidować, ale udało się jej przetrwać rozbiory i dwie wojny światowe. Jeden z największych kryzysów przetrwała w 2011 r., kiedy to Rada Gminy zdecydowała o jej likwidacji. Rodzice, aby utrzymać szkołę w dotychczasowym kształcie, założyli Rychnowskie Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży.

Obecnie wraz z oddziałami przedszkolnymi z placówka korzysta 107 dzieci.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.