Drukuj Powrót do artykułu

Rypin: wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

19 września 2018 | 19:29 | eg | Rypin Ⓒ Ⓟ

Relikwie św. Jana Pawła II zostały uroczyście wprowadzone do parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie w diecezji płockiej. Wniósł je w procesji abp Mieczysław Mokrzycki, , były osobisty sekretarz papieża Polaka: – Papieża Jana Pawła II nie tyle należy podziwiać, co naśladować – powiedział w homilii metropolita lwowski.

Relikwie św. Jana Pawła II najpierw były procesyjnie niesione ulicami miasta, a następnie wprowadzone do parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego.

Na początku Mszy św. koncelebrowanej gość ze Lwowa odczytał akt przekazania relikwii rypińskiej parafii. W homilii abp Mokrzycki, świadek życia Jana Pawła II, zwrócił uwagę na „promieniowanie” pobożności ludowej papieża, głębię jego życia i działania. Przez cały swój pontyfikat praktykował codzienny, tradycyjny pacierz, modlił się Godzinkami, na różańcu, odprawiał nabożeństwo Drogi krzyżowej.

– Św. Jana Pawła II nie tyle trzeba podziwiać, co naśladować – zaakcentował metropolita lwowski. – Gdy był studentem w Rzymie, niemal codziennie modlił się w kościele św. Stanisława Kostki na Kwirynale za jego wstawiennictwem. Do kapłaństwa też przygotowywał się w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie – mówił , przypominając duchowe związki Karola Wojtyły ze św. Stanisławem Kostką, patronem diecezji płockiej. Zwrócił też uwagę na odwagę Jana Pawła II, który nie obawiał się długich i trudnych pielgrzymek po całym świecie. – Był bardzo wrażliwy na każdego człowieka i emanowało z niego Boże życie – podkreślił abp Mokrzycki.

Podczas Mszy św. w procesji z darami przyniesiono dar finansowy dla Kościoła we Lwowie. Zaśpiewano także dziękczynne „Te Deum”. Abp Mokrzycki poświęcił też obraz św. Jana Pawła II, który w pielgrzymce przynieśli wierni z parafii św. Jana Chrzciciela w Sadłowie koło Rypina.

Uroczystość w kościele zakończyła się ucałowaniem przez wiernych relikwii św. Jana Pawła II. Wzięło w niej udział około 2,5 tysiąca osób, w tym dzieci, młodzież, rodziny, strażacy, poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz miejscowa orkiestra dęta.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.