Ryszard Peryt spoczął w Panteonie Wielkich Polaków
26 stycznia 2019 | 17:34 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiono dziś żałobną Mszę św. w intencji Ryszarda Peryta dyrektora Polskiej Opery Królewskiej. Po Mszy św. trumna z ciałem wybitnego reżysera, który jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta, spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków.
„Możemy mieć nadzieję, że Ryszard jest już w ramionach miłosiernego Zbawiciela” – powiedział w homilii o. Jacek Salij, przyjaciel Zmarłego. Liturgii, której towarzyszyło wykonanie „Requiem” Mozarta przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Decyzją głowy państwa Ryszard Peryt odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Hołd zmarłemu oddał także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podkreślając jego zasługi dla kultury polskiej i światowej.
W homilii o. Jacek Salij mówił o głębokiej wierze zmarłego twórcy i o tym, że zawsze się do wiary przyznawał, co w środowisku artystycznym nie jest zbyt częste. Cytował słowa twórcy, który wspominał, że jest na świecie pielgrzymem i tak traktuje swoje życie. Zwrócił uwagę, że wybitny reżyser uczestniczył Mszy św. częściej niż tylko w niedzielę i zawsze przystępował do Komunii św.
Kaznodzieja przypomniał także, że artysta był oblatem (to znaczy zakonnikiem, który nie składa ślubów zakonnych) Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela czyli redemptorystów. „Ryszard chciał nawet być pochowany w habicie redemptorystów, ale prawo kanoniczne nie pozwala na takie ekstrawagancje” – zażartował o. Salij.
Dominikanin przypomniał też, że zgodnie ze słowami Chrystusa, kto w niego wierzy, choćby i umarł żyć będzie. Wskazał, że obecna Msza św. jest pierwszą od lat, podczas której Ryszard Peryt nie przystąpi już do komunii św. „Możemy mieć nadzieję, że Ryszard już jest w ramionach miłosiernego Zbawiciela, że już nie potrzebuje tego pokarmu, który jest pokarmem na życie wieczne ale że już karmi się czystą Bożą miłością” – zakończył o. Salij.
Ryszard Peryt zmarł 23 stycznia w wieku 71 lat. Był dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej, aktorem, reżyserem, doktorem i profesorem sztuki teatru, wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie.
W roku 2018 został laureatem nagrody TOTUS TUUS za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.
Prof. Ryszard Peryt urodził się 9 marca 1947 w Zielonej Górze. Był reżyserem, twórcą inscenizacji teatralnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opracował m.in. poemat „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II oraz „…o Bogu ukrytym” na podstawie poematów Karola Wojtyły. Był oblatem (zakonnikiem, który nie składa ślubów zakonnych) Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów).
W roku 2009 założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej.
Pierwszego sierpnia 2017 roku Ryszard Peryt został dyrektorem Polskiej Opery Królewskiej.
Był między innymi laureatem: Nagrody Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność” (1989), Nagrody im. Konrada Swinarskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reżyserii (1989), Nagrody im. Leona Schillera za reżyserię wszystkich scenicznych dzieł Mozarta (1991), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne (1991).
W 2008 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał order Polonia Restituta.
Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Panteon jest miejscem pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Do tej pory pochowani zostali w nim m.in. ks. poeta Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyński ks. Zdzisław Peszkowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i pierwszy minister spraw zagranicznych III RP Krzysztof Skubiszewski.
Znajdują się tu także relikwie m.in. św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Papczyńskiego i św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.