Rytwiany: liczni pielgrzymi uczcili Matkę Boską Zielną w Pustelni Złotego Lasu
17 sierpnia 2014 | 13:31 | apis Ⓒ Ⓟ
Tłumy pielgrzymów, turystów i wiernych z kraju i z zagranicy przybyły do Pustelni Złotego Lasu w rytwianach, aby podziękować Bogu i Maryi za tegoroczne plony. Uroczystości odpustowej, która odbyła się 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej w pokamedulskim klasztorze przewodniczył biskup senior Edward Frankowski. Rytwiański odpust to jedna z największych uroczystości w regionie świętokrzyskim.
Na tegoroczny odpust do Pustelni Złotego Lasu przybyli okoliczni mieszkańcy oraz pielgrzymi i wierni z różnych regionów Polski, a nawet z zagranicy. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, okoliczni mieszkańcy oraz przedstawiciele różnorakich grup i służb publicznych.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski, który w homilii mówił o znaczeniu zawierzenia Bogu i podporządkowaniu mu swojego życia na wzór Maryi. Na zakończenie Mszy św., zgodnie z polską tradycją dnia Matki Bożej Zielnej, biskup poświęcił przyniesione przez wiernych bukiety zbóż, ziół i kwiatów.
Od prawie czterech wieków rytwiańska Pustelnia w dniu Wniebowzięcia Matki Bożej, zwanym w polskiej tradycji Matką Bożą Zielną, zapełnia się tłumem wiernych, turystów i pielgrzymów przybywających wspólne świętowanie.
Zdaniem ks. Wiesława Kowalewskiego, dyrektora Pustelni Złotego Lasu, odpust wpisany jest w okoliczną tradycję od czasów przybycia do Rytwian zakonników kamedułów.
– Początkowo jego wyjątkowość polegała na tym, że tego dnia do klasztoru mogły wejść także kobiety. Dziś dokładamy starań, aby ten dzień był równie wyjątkowy poprzez uroczystą oprawę Mszy św., tradycyjne kramy, czy rodzinne spotkania. Prawie każdy przybywa z przepiękną wiązanką kwiatów i polskich ziół, aby podziękować za to, czym obrodziła ziemia – podkreślał ks. Wiesław Kowalewski.
Przez cały czas trwania uroczystości wierni oraz turyści korzystali z regionalnych atrakcji, robiąc zakupy na licznych ludowych kramach oraz spacerując po klasztornych ogrodach. Rytwiański odpust to jedna z największych uroczystości w regionie, która nie tylko świadczy o coraz większej atrakcyjności turystycznej miejsca, ale o szerokiej promocji powstałego tutaj ośrodka.
Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu jest otwartym dla wszystkich, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku. Pustelnia służy jako ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, realizujący ideę SPeS "Salus per Silentium" ("Zdrowie przez Ciszę").
Pielgrzymom i turystom Pustelnia Złotego Lasu umożliwia m.in. zwiedzanie barokowego kościoła i galerii kamedulskiej oraz zapoznanie się z europejskim szlakiem kamedulskim. Klasztory kamedułów wyrosły na bazie Reguły św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktyńskiego. Na terenie Pustelni znajduje się kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który został poświęcony 27 września 1637 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.