Rytwiany: odnowa wewnętrzna kapłanów „na pustyni” w Pustelni Złotego Lasu
27 sierpnia 2009 | 15:49 | apis Ⓒ Ⓟ
Księża z trzech diecezji przepraszali Maryję za niedomagania kapłańskie oraz prosili o wytrwanie w łasce kapłaństwa i wierności Chrystusowi podczas rekolekcji w pokamedulskim klasztorze – Pustelni Złotego Lasu.Dzisiaj duchowni z diecezji sandomierskiej, płockiej i lubelskiej rozjechali się do swoich parafii. Rekolekcje rozpoczęły się one 24 sierpnia.
W pokamedulskim klasztorze ćwiczenia duchowe prowadził ks. Sławomir Kamiński – sercanin, rektor i magister Nowicjatu Księży Sercanów w Stopnicy. Temat rekolekcji brzmiał „Proboszcz z Ars – przewodnik do kapłańskiej świętości”.
– Dla księży, którzy przybyli do Pustelni Złotego Lasu, rekolekcje miały swoistą dynamikę wpisaną w rozważania o świętym Janie Vianney oraz w zamyślenia nad słowami Jana Pawła II z „Listów do kapłanów” – poinformował KAI ks. Tomas Lis – kapelan Pustelni Złotego Lasu.
Pierwszy dzień był dla uczestników rekolekcji dziękczynieniem za powołanie, za kapłaństwo, za tych, co do kapłaństwa prowadzili. Podczas drugiego dnia wpatrując się w Miłosierdzie Boga duchowni czynili przebłaganie za niedomagania kapłańskie. W trzecim dniu w modlitwie błagalnej przez Maryję prosili o wytrwanie w łasce kapłaństwa oraz o wierność Chrystusowi.
Dla ks. Tadeusza Strugały rekolekcje były czasem oderwania się od codzienności i pójścia na „miejsce osobne”, by tam doznać spotkania z Bogiem.
„Równocześnie rekolekcje to taki czas duchowego wypoczynku i nabrana mocy na kolejne dni pracy kapłańskiej. Pustelnia w Rytwianach to idealne miejsce na takie odejście, oderwanie się od codzienności. To „Sanktuarium ciszy”, gdzie można naprawdę napełnić się duchowo i tą kamedulską przeszłością i panującą ciszą, która ułatwia rozmowę z Bogiem” – poinformował KAI ks. Tadeusz Strugała.
Z kolei ks. Andrzej Łach w wypowiedzi dla KAI podkreślił to, że samo miejsce rekolekcji ułatwiało wejście w głębie własnego serca i otwarcie się na Boży Głos.
„Myślę, że w każdych rekolekcjach ważne jest uzmysłowienie sobie, po co tam jadę, jakie są moje oczekiwania. Podczas tych rekolekcji dla mnie osobiście ważne było podkreślenie wartości modlitwy w życiu kapłana tej osobistej oraz tej z ludem jak również wskazania jak łączyć życie wewnętrzne księdza z codziennym duszpasterstwem. Był to cenny czas by na nowo odkryć w Chrystusie źródło osobistej świętości i wierności kapłaństwu” – skomentował ks. Andrzej Łach.
– Zaprosiliśmy księży na rekolekcje kapłańskie do naszej Pustelni Złotego Lasu – do miejsca uświęconego ponad dwuwiekową obecnością mnichów kamedułów, którzy na tej ziemi żyli, modlili się i pracowali, zgodnie z benedyktyńską regułą "módl się i pracuj". Bardzo często przybywają do nas kapłani także na rekolekcje indywidualne i rekolekcje ciszy – poinformował ks. Lis.
Pokamedulski XVII-wieczny zespół klasztorny w Rytwianach stał się otwartym dla wszystkich miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku. Trzy bramy prowadzące do klasztoru symbolizują trzy wtajemniczenia w życie pustelnicze: milczenie, samotność, modlitwę. Na jego terenie zrealizowany został projekt „Rytwiańskie dziedzictwo kulturowe kamedułów źródłem odnowy duchowej Europejczyków”.
Druga tura rekolekcji w Rytwianach odbędzie się w dniach 9-11 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.