Rytwiany: rekolekcje kapłańskie w Pustelni Złotego Lasu
25 listopada 2010 | 09:51 | apis Ⓒ Ⓟ
„Przez liturgię bądźmy świadkami Miłości”, to temat trzydniowych rekolekcji dla 34 księży z 10 diecezji, które zakończyły się 24 listopada br. w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Poprowadził je ks. dr hab. prof. Zdzisław Janiec, kierownik Katedry Liturgiki Pastoralnej KUL.
Do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach przybili kapłani z diecezji od bielsko-żywieckiej rzeszowskiej poprzez sandomierską i kielecką aż po gdańską.
„Drogowskazem dla księży rekolekcjonistów były słowa Jana Pawła II: „Najpilniejszym zadaniem jest formacja biblijna i liturgiczna ludu Bożego, pasterzy i wiernych”. Pochodzą one z Listu Apostolskiego Vicesimus quintus annus ogłoszonego w 25. rocznicę Konstytucji Soborowej Sacrosanctum Concilium” – poinformował KAI ks. Ireneusz Rząsa, kapelan rekolekcjonistów w Rytwianach
Tematami konferencji były m.in.: „Kapłan na nowo odkrywcą misterium liturgii”, „Kapłan uczestnikiem cudu Wieczernika i Golgoty”, „Kapłan a potrójna pobożność maryjna”, „Misterium i posługa pojednania w Kościele i życiu kapłana” oraz „Kapłan świadkiem Eucharystii – Miłości”.
Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny w Rytwianach stał się także otwartą dla wszystkich pustelnią, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku. Odnowiona Pustelnia służy jako ośrodek rekolekcyjno-formacyjny, realizujący ideę „Salus per Silentium” („Zdrowie przez Ciszę”). Rytwiański ośrodek funkcjonuje od dwóch lat. Bardzo często i chętnie przybywają tu kapłani z całego kraju na rekolekcje indywidualne i rekolekcje ciszy.
Turystom Pustelnia Złotego Lasu umożliwia m.in. zwiedzanie barokowego kościoła i galerii kamedulskiej oraz zapoznanie się z europejskim szlakiem kamedulskim. Klasztory kamedułów wyrosły na bazie Reguły św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktyńskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.