Rytwiany: szkolenie dla księży nt. renowacji obiektów sakralnych
28 października 2009 | 19:28 | apis Ⓒ Ⓟ
Księża z regionu świętokrzyskiego wzięli dziś udział w seminarium szkoleniowym poświęconym budowie, renowacji i zabezpieczeniu obiektów sakralnych, które odbyło się w rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu. Uczestniczący w szkoleniu bp Nitkiewicz apelował do księży o większą troskę dla obiektów sakralnych.
Szkolenie odbyło się w Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne "Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu księży z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.
– Były to bardzo potrzebne warsztaty, informujące księży m.in. o nowych metodach zabezpieczeniach kościołów i dzieł sztuki sakralnej. Cieszę, że tak licznie przybyli na nasze szkolenie – poinformował KAI ks. Andrzej Rusak, konserwator z diecezji sandomierskiej.
Uczestniczący w szkoleniu ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz apelował do księży o większą troskę dla zabytkowych obiektów sakralnych. Zwracał szczególną uwagę na to by właściwe były. Zabezpieczane m.in. cenne dzieła sztuki, naczynia liturgiczne, na które coraz częściej łaszą się złodzieje.
Hierarcha mówił też o problemie ich własności. Apelował, aby były one właściwie inwentaryzowane i przekazywane następcom. Zwracał księżom uwagę na to, aby właściwe tworzyli zapisy testamentowe, by własność parafii nie trafiała przykładowo w ręce rodziny księdza.
Świętokrzyski Konserwator Zabytków Janusz Cedro podawał przykłady tego, że dzieła sztuki sakralnej zaczynają się coraz częściej pojawiać na różnego rodzaju aukcjach i są później problemy z ich odzyskiwaniem. Konserwator opowiadał też na temat tego, jakie należy spełniać warunki formalno-prawne, by można było przeprowadzać remonty w świątyniach.
Duchowni uczestniczący w szkoleniu mieli okazję dowiedzieć się o możliwościach pozyskiwania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i funduszy krajowych. Przy okazji omawiane były praktyczne i najważniejsze formalno-prawne zagadnienia związane z przygotowaniem i realizacją projektu. Mówili na ten temat specjaliści i trenerzy ds. pozyskiwania funduszy strukturalnych UE.
Przedstawiciele zaproszonych na seminarium firm przestrzegali m.in. przed kiczem podczas zakupu figur sakralnych. Dużo miejsca poświęcono sprawie m.in. pokryć dachowych i systemów rynnowych z miedzi i tytan-cynku. Podkreślano, że tradycyjna ceramika jest najlepszym materiałem budowlanym.
Mówiono także o sposobach usuwania wilgoci, przez nowoczesne osuszacze powietrza, a także stosowania w świątyniach właściwych izolacji. Prezentowane były szaty liturgiczne i obrusy ołtarzowe, a także witraże i opowiadano o tym, w jaki sposób należy je konserwować.
Na zakończenie uczestnicy konferencji zwiedzili Pustelnię Złotego Lasu. Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny w Rytwianach jest otwartą dla wszystkich pustelnią, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku.
Pod kierunkiem ks. Wiesława Kowalewskiego, rektora Kościoła Rektoralnego w Rytwianach zrealizowany został już projekt „Rytwiańskie dziedzictwo kulturowe kamedułów źródłem odnowy duchowej Europejczyków”.
Dzięki temu dla pielgrzymów jest to „sanktuarium ciszy” z eremitorium, gdzie odbywają się będą swoiste rekolekcje milczenia, samotności i kontemplacji. Dla turystów zaś Pustelnia Złotego Lasu stała się swoistą ścieżką edukacyjną, dającą możliwość zwiedzania barokowego kościoła. Organizowane są nim także konferencje naukowe i szkoleniowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.