Rząd i Episkopat wspólnie o kwestiach bioetycznych
20 czerwca 2009 | 17:57 | tk / maz Ⓒ Ⓟ
Zagadnienia bioetyczne, w tym projekty dotyczące uregulowań prawnych dla zapłodnienia in vitro, będą jednym z tematów najbliższego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, które odbędzie się 25 czerwca.
Poinformował o tym w sobotę sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik podczas konferencji prasowej w Łomży. Odbyło się tam 348. zebranie plenarne Episkopatu.
Podczas spotkania Komisji Wspólnej, które odbędzie się w gmachu urzędu Radu Ministrów mowa będzie m.in. o polityce rodzinnej, kwestiach bioetyki, ustawie medialnej oraz przepisach MSWiA dotyczących kierowania ruchem podczas uroczystości religijnych takich jak pielgrzymki, procesje czy kondukty pogrzebowe. Kontynuowana też będzie dyskusja nt. Komisji Majątkowej – zapowiedział sekretarz generalny Episkopatu.
Pytany o złożony w Sejmie projekt posła Bolesława Piechy, zakazujący stosowania in vitro, bp Budzik ocenił, że projekt ten „pokrywałby się ze stanowiskiem Kościoła powszechnego wyrażonym w instrukcji watykańskiej, ze stanowiskiem Kościoła w Polsce i polskich katolików”.
Sekretarz generalny Episkopatu dodał, iż biskupi zdają sobie sprawę, że projekt posła Piechy ma „małe szanse na realizację” zaznaczając, że „propozycja ta podjęta jest w duchu myśli Kościoła”.
Przewodniczący KEP abp Józef Michalik podkreślił w tym kontekście, że biskupów nie interesuje aspekt polityczny a więc to, jaka partia przedstawia dany projekt. „Nas interesuje jego zgodność z zasadami etyki katolickiej, prawa naturalnego, prawa Bożego” – dodał hierarcha.
Z kolei biskup łomżyński Stanisław Stefanek zaznaczył, że m.in. kwestie bioetyczne porusza przyjęty w Łomży 100-stronicowy dokument Episkopatu pt. „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”. Zawiera on m.in. wskazania dla chrześcijańskich posłów nt. głosowania w kwestiach bioetycznych.
B. przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny dodał, że choć posłowie „mają określoną barwę polityczną i należą do różnych opcji” to jednak „w stanowieniu prawa powinni kierować się prawem naturalnym i prawem Bożym” . Dodał, że we wspomnianym dokumencie problem ten naświetlony jest w świetle encykliki Jana Pawła II „Evangelium vitae”.
Odnosząc się do problemów małżeństw, które mają problemy z płodnością bp Stefanek zwrócił uwagę, że postęp techniczny m.in. w chirurgii i diagnostyce genetycznej bardzo ułatwia ich leczenie. Dodał, iż w dokumencie „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”, Episkopat zachęca takie pary do korzystania z osiągnięć naprotechnologii oraz do adopcji dzieci.
Podczas konferencji prasowej bp Budzik przypomniał, że za kilka tygodni minie 60 lat od chwili powołania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, która pierwotnie, w 1949 roku, nazywała się Komisją Mieszaną. Działała więc 40 lat w czasach komunistycznych a od 20 pracuje w czasach wolności.
.
„W państwie komunistycznym ten dialog był bardzo trudny a w państwie wolnym jest to rzeczywiście dialog uczciwy i solidny ale też nie pozbawiony pewnych trudności i napięć” – ocenił bp Budzik.
Podczas obrad w Łomży biskupi podjęli szereg decyzji personalnych. I tak: w skład Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu został wybrany abp Stanisław Gądecki, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej KEP został bp Wiktor Skworc, nowym przewodniczącym Rady Ekonomicznej – abp Kazimierz Nycz, członkiem Rady ds. Rodziny – bp Grzegorz Kaszak (do niedawna sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny).
Na drugą kadencję w Radzie Stałej wybrany został abp Marian Gołębiewski. Zatwierdzono też kandydaturę ks. Jarosława Mrówczyńskiego na stanowisku zastępcy sekretarza generalnego KEP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.