Drukuj Powrót do artykułu

Rzecznik diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o badaniach ISKK

09 stycznia 2019 | 16:01 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. pixabay.com

„Na pewno dobry rezultat nie powinien nas usypiać, ale mobilizować do jeszcze bardziej wytężonej pracy ewangelizacyjnej” – komentuje najnowsze badania religijności Polaków ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wyniki podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Z najnowszych danych wynika, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do kościoła chodzi 29,4 proc. katolików. To wzrost do poprzedniego roku o 2,5 punktu procentowego. Średnia dla całego kraju to 38,3 proc.

– Natomiast Komunię w naszej diecezji przyjmuje 13,3 proc. katolików. Tu także nastąpił wzrost o 1,5 punktu procentowego. Średnia krajowa to 17 proc. – W ostatnich latach z roku na rok obserwowaliśmy systematyczny, choć jednocześnie niewielki spadek liczby chodzących do kościoła. Najnowsze badania pokazują natomiast delikatny wzrost. To oczywiście dobry sygnał – stwierdza ks. Andrzej Sapieha.

– Jest jednak za wcześnie, by oceniać, czy mamy do czynienia tylko z jednorazowym wahnięciem, czy z odwróceniem negatywnej tendencji. O tym będzie można powiedzieć dopiero po kilku latach, gdy zestawimy ze sobą wyniki badań w dłuższej perspektywie. Na pewno dobry rezultat nie powinien nas usypiać, ale mobilizować do jeszcze bardziej wytężonej pracy ewangelizacyjnej – dodaje.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.