Rzecznik Watykanu dementuje „mit o samotności papieża”
25 marca 2009 | 12:31 | ml (KAI Rzym) / ju. Ⓒ Ⓟ
„Mit o samotności papieża” wywołuje uśmiech na ustach watykańskiego rzecznika. Ks. Federico Lombardi podsumował podróż Benedykta XVI do Afryki.
Oczywiście budzi uśmiech – powiedział dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej w wywiadzie dla Radia Watykańskiego – „ponieważ papież wie, jak bardzo życie jego bogate jest w relacje z innymi, w ważne stosunki słuchania, ufności, nie można zatem mówić o samotności”. „Widzieliśmy też solidarność, jaką biskupi zechcieli wyrazić w tych miesiącach. Widzieliśmy entuzjazm i gościnność niezwykle licznych tłumów. Dlatego papież nie czuje się sam, ani na szczeblu rządów Kościołem, ani na szczeblu ludzi, z którymi się spotyka” – powiedział ks. Lombardi.
Na uwagę rozmówcy, że zachodnie media skoncentrowały się w czasie tej pielgrzymki na „sprawach polemicznych”, rzecznik odpowiedział, iż odnosi wrażenie, że „tu na Zachodzie trudno jest zrozumieć specyficzny sposób, w jakim Kościół spogląda na rozwój i postęp narodów”.
„Żeby to lepiej zrozumieć, trzeba powrócić do «Populorum progressio» Pawła VI. Kościół ma wizję godności osoby i każdej osoby, faktu, że każdy ma wzrastać w odpowiedzialności i w wolności. To jednak długa droga, droga złożona, która ma wiele wymiarów, która jednak wypływa z głębokiego przekonania, że każda osoba posiada ogromną wartość w oczach Boga i wielką godność, że została powołana przez Boga do podjęcia swej odpowiedzialności. Idąc z papieżem przyglądałem się tym setkom tysięcy osób: to nie są liczby, to nie są zwierzęta, które należy powściągać czy rządzić przy użyciu siły bądź tylko środkami ekonomicznymi czy policyjnym albo innego rodzaju. Tego właśnie, jak myślę, zabrakło w wielu interpretacjach, o których słyszeliśmy w tych dniach w spojrzeniu na Afrykę i jej przyszłości” – oświadczył ks. Lombardi.
Jego zdaniem Benedykt XVI wykazał „realizm i nadzieję” w podejściu do problemów kontynentu afrykańskiego, a głoszone tam przez niego „orędzie nadziei dotyczy chrześcijan wszystkich części świata”.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej podkreślił, że absolutną nowością w programie papieskich podróży było spotkanie z kobietami. Było ono dowodem szczególnej troski o nie ze strony Kościoła, świadomego ich „podstawowej roli w przyjęciu i rodzeniu życia, jako centrum rodziny, a także centrum społeczeństwa i w jakimś sensie szerszej wspólnoty poprzez dary i charyzmaty, jakie kobieta posiada, pomagając w zrozumieniu, w dialogu, we wzajemnej akceptacji” – podkreślił ks. Lombardi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.