Rzeszów: 25. rocznica koronacji figury Matki Bożej w katedrze
14 czerwca 2018 | 08:24 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Wartość tej korony nie jest w złocie i cennych kamieniach, ale w naszej pokornej modlitwie i zawierzeniu” – mówił bp Jan Wątroba 13 czerwca podczas jubileuszu 25-lecia koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w katedrze rzeszowskiej.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą św. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, bp Jan Ozga, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie, księża infułaci: Stanisław Mac i Wiesław Szurek i 24 księży, m.in. byli wikariusze i rodacy z parafii katedralnej.
Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Nawiązując do jubileuszu koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w katedrze rzeszowskiej, mówił o wymiarze maryjnym diecezji rzeszowskiej. „Jubileusz ukazuje nie tylko to, co zewnętrzne i dostępne zmysłom, nie tylko materialną stronę lokalnego Kościoła, ale także czytelne oblicze duchowe, a na nim jakże wyraźny wymiar maryjny” – powiedział biskup.
W nawiązaniu do Apokalipsy i Ewangelii wg św. Jana bp Wątroba mówił o roli Maryi w życiu Kościoła. „Maryja nadal uczestniczy w walce ze złem zawsze stając po stronie człowieka, po stronie Kościoła. Tę aktywną obecność Maryi widzimy między innymi w objawieniach, które ukazują jej walkę o człowieka, walkę o zbawienie. Ona zawsze stoi po stronie człowieka. Wyniesienie Maryi do chwały nieba nie oderwało jej od naszych spraw. Przeciwnie, dało jej niegraniczoną możliwość towarzyszenia i opiekowania się nami. W takim kluczu zawsze odczytujemy objawienia z Fatimy sprzed stu lat” – podkreślił duchowny.
Przedstawiając spotkania Łucji, Hiacynty i z Franciszka z Maryją bp Jan mówił o ludzkiej nadziei na niebo. „Niebo było obecne niemal we wszystkich rozmowach dzieci z Maryją. Przesłanie fatimskie przypomina prawdę o powszechnym powołaniu ludzi do nieba. Niesie też prawdę o grzechu i jego konsekwencjach. Trwanie w grzechu i brak nawrócenia – to prosta droga do piekła. Piekło istnieje. Jeśli istnieje niebo, to jest też jego brak, czyli piekło. (…) Pani z nieba przestrzegając przed konsekwencjami grzechów i braku nawrócenia jednocześnie wskazuje drogę ratunku – to nabożeństwo do jej Niepokalanego Serca i różaniec” – mówił bp Wątroba.
Na zakończenie homilii biskup rzeszowski raz jeszcze nawiązał do koronacji figury Matki Bożej. „Wartość tej korony nie jest w złocie i w cennych kamieniach, ale w naszej pokornej modlitwie i zawierzeniu. Najbardziej się upodabniamy do Maryi przez postawę zwierzenia. Przeżywając dzisiaj jubileuszową radość i wdzięczność, powierzajmy Fatimskiej Pani naszą codzienność, a zwłaszcza naszą drogę do nieba” – powiedział bp Wątroba.
Po Mszy św. hierarcha, klęcząc z pozostałymi biskupami przed figurą Matki Bożej, odczytał akt zawierzenia Maryi, m.in. słowa: „Jesteśmy pewni, że każdy z nas jest cenny w Twoich oczach i że nie jest Ci obce nic z tego co mieszka w naszych sercach. Chcemy, aby dotarło do nas Twoje najsłodsze spojrzenie i byśmy zyskali pocieszającą serdeczność Twojego uśmiechu”.
Po Mszy św. na placu przed katedrą odbyła się procesja różańcowa. Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim.
Figura Matki Bożej Fatimskiej została sprowadzona do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie (od 1992 r. katedry) w 1982 r. z Fatimy. Koronacja figury odbyła się 13 czerwca 1993 r. Koronacji dokonał bp Kazimierz Górny wspólnie z bp. Julianem Groblickim i bp. Edwardem Białogłowskim. Bezpośrednim przygotowaniem do obchodów jubileuszowych 25-lecia koronacji było triduum nabożeństw. Homilie podczas Mszy św. w ramach triduum wygłosił ks. Jan Koc, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. W tych dniach odbywały się również „Godziny dla Maryi i z Maryją”, które prowadzili członkowie „Domowego Kościoła” i Wspólnoty „Alfa”. Wcześniej, od listopada 2017 r., parafianie przygotowywali się do jubileuszu przyjmując kopię figury Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.