Drukuj Powrót do artykułu

Rzeszów: 6 tysięcy osób na Drodze Krzyżowej

17.02.2018 , tn, Rzeszów, 17-02-2018 Ⓒ ℗

W tym roku, rozważając stacje Drogi Krzyżowej, zwrócimy uwagę na rolę i działanie Ducha Świętego w naszym życiu, a także na narodowe wydarzenia, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – zachęcał biskup rzeszowski Jan Wątroba w słowach wprowadzenia do rozważań Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. W nabożeństwie uczestniczyło około sześciu tysięcy osób.

16 lutego 2018 r. już po raz 23. odbyła się Droga Krzyżowa ulicami rzeszowskiego śródmieścia organizowana w pierwsze piątki Wielkiego Postu.

Tegorocznej modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba. Ponadto w nabożeństwie uczestniczył bp Edward Białogłowski, kilkudziesięciu kapłanów, klerycy, osoby konsekrowane i około sześciu tysięcy wiernych.

Rozważania przygotował ks. Daniel Nowak – dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. W rozważaniach pojawiły się wątki związane z hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” jak również z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Autor rozważań m.in. apelował o narodową solidarność, współpracę i wzajemną troskę. Wychodząc od niepodległości państwowej i narodowej mówił o niepodległości ducha: „Na drodze krzyżowej naszego Zbawiciela uczymy się prawdziwej niepodległości. Nie tej państwowej, ale niepodległości wobec grzechu i zła. To ta wolność czyni nas wartościowymi narzędziami Ducha Świętego”.

Krzyż nieśli kolejno przedstawiciele różnych ruchów katolickich i środowisk. m.in. Duszpasterstwa Młodzieży, służb mundurowych, Rycerze Kolumba, młodzież z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, rzemieślnicy, służba zdrowia.

Podczas Drogi Krzyżowej o oprawę muzyczną zadbał zespół Ruchu Światło-Życie. Harcerze i członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec szli przed krzyżem z pochodniami.

Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa odbyła się w 1996 r. Głównymi pomysłodawcami byli rzeszowscy kombatanci z Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy chcieli upamiętnić ofiary komunizmu. Nabożeństwo rozpoczyna się przy krzyżu – pomniku Ofiar Komunizmu na placu Śreniawitów obok zamku, w którym przetrzymywano, torturowano i mordowano więźniów politycznych.

Krzyż niesiony podczas ulicznej Drogi Krzyżowej nawiązuje do historii lat osiemdziesiątych XX wieku. Został zrobiony w 1981 r. z inicjatywy Zofii Flig – członkini Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Obwodowym Urzędzie Pocztowym i Telekomunikacyjnym w Rzeszowie – jako wotum dziękczynne za podpisanie Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Krzyż na co dzień jest przechowywany w kościele farnym w Rzeszowie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.