Drukuj Powrót do artykułu

Rzeszów: 98 metrów „Papieskiej kremówki”

21 maja 2018 | 09:42 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ

Sample

„Papieska kremówka każe nam w pierwszej kolejności przejąć się nauczaniem św. Jana Pawła II” – mówił bp Jan Wątroba. 20 maja 2018 r. już po raz dwunasty rzeszowscy cukiernicy przygotowali kremówkę o długości odpowiadającej liczbie lat, które minęły od urodzin Jana Pawła II w 1920 r.

„Papieska kremówka” w Rzeszowie jest okazją do dziękczynienia za urodziny św. Jana Pawła II, a także za wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 r. i jego kanonizację. Organizatorem akcji jest Cech Rzemiosł Wielobranżowych, Izba Rzemieślnicza i Rzemieślnicy. W tym roku licząca 98 metrów bieżących kremówka składała się z około 12 tysięcy porcji.

Pierwszym punktem świętowania była Msza św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie o godz. 12.15. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrował bp Kazimierz Górny, ks. Wiesław Szurek, ks. Jerzy Buczek, ks. Wiesław Matyskiewcz oraz dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała.

Homilię wygłosił biskup Jan Wątroba. Dziękując rzeszowskim cukiernikom za przygotowanie kremówki podkreślił potrzebę zgłębiania papieskiego nauczania. „Kremówka zaspokaja nasz apetyt, ale nade wszystko każe pomyśleć o św. Janie Pawle II i przejąć się tym o co prosił, do czego nas zachęcał, wzywał i uczył” – mówił bp Jan. Nawiązując do hasła „Bądźmy razem” Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę na jednoczącą rolę osoby papieża z Polski. „Dziedzictwo, które nam zostawił św. Jan Paweł II, może jednoczyć Polaków. Zgłębiając Jego słowa, a nade wszystko wcielając w życie, z pewnością będziemy sobie bliżsi” – podkreślił duchowny.

Po Komunii św. bp Kazimierz Górny w krótkim przemówieniu nawiązał do jubileuszu osiemnastej rocznicy konsekracji bp Jana Wątroby, która wypada 20 maja. Biskup Senior mówił o cichej i pokornej posłudze biskupa Jana w diecezji rzeszowskiej, życząc mu światła Ducha Świętego na kolejne lata.

Po Mszy św. na scenie zbudowanej przed kościołem odbyła się prezentacja kremówki oraz jej wykonawców i sponsorów. Bp Wątroba pobłogosławił ciasto. Słowa gratulacji i radości ze wspólnego świętowania wypowiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, oraz ks. Władysław Jagustyn. Po zachęcie cukiernika Kazimierza Raka z cukierni Orłowski & Rak, która koordynuje przygotowanie kremówki, mieszkańcy zjedli przygotowane ciasto.

W dalszej części uroczystości orszak na czele orkiestry szałamaistek i zespołu mażoretek przeszedł na rzeszowski rynek, gdzie Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała obchody Dnia Matki i Dnia Dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. Na płycie rynku przygotowano gry i zabawy prowadzone m.in. przez grupę Klanza, Wojewódzki Dom Kultury i wolontariuszy Caritas.

Na scenie wystąpiły m.in. zespoły „Impet”, „Uśmiech”, „Salon dance” i „Klang”. Grupa artystyczna z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zaprezentowała program „Już nie zapomnisz mnie”. Nowością był występ rowerowy Krystiana Herby. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria, z której dochód przeznaczono na wsparcie dzieci.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.