Rzeszów: diecezjalne dożynki w Parku Papieskim
31 sierpnia 2020 | 08:19 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Nie myśl o sukcesach ale rozdawaj swoje życie Bogu i ludziom, żebyś nie stracił duszy” – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych bp Edward Białogłowski. 30 sierpnia do Parku Papieskiego w Rzeszowie przyjechało 49 delegacji z dożynkowymi wieńcami.
Już o godz. 11.00 plac przed znajdującą się w Parku Papieskim sceną wypełniły delegacje z parafii diecezji rzeszowskiej. W sumie zarejestrowano 49 delegacje. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z dekanatu Sokołów Małopolski. O godz. 11.30 prof. Kazimierz Ożóg, mieszkaniec Górna, zaprezentował kilka myśli na temat chleba i godności pracy rolnika. „Radość jest naszą odpowiedzą na dobro, które nas spotyka. Radość jest naszą wdzięcznością. Jesteśmy radośni, bo Pan nam dał plony, bo nie będziemy głodni, będziemy mieli chleb, aby wzmacniać siły fizyczne, a przez chleb eucharystyczny – siły duchowe” – mówił profesor. Na scenie wystąpił zespół „Młody Duch i Przyjaciele”.
Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Jerzego i Zofię Bednarzów z Kamienia.
Jerzy Bednarz w krótkim przemówieniu odniósł się do tegorocznych trudności: suszy, podtopień i stanu epidemii. „Ostatecznie możemy powiedzieć, że niesiemy plon obfity. Możemy z podniesionym czołem powiedzieć, że polski rolnik nie zawiódł, tak jak nie zawiódł w przeszłości. Pragniemy złożyć zapewnienie o przywiązaniu do naszej wiary, tradycji i kultury” – mówił starosta.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny oraz czternastu księży.
Na początku homilii bp Białogłowski odniósł się do słów Jana Pawła II wypowiedzianych podczas pielgrzymki do Rzeszowa w 1991 r.: „Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim”. „Jakże te słowa nabierają szczególnego znaczenia dzisiaj, kiedy mamy tak bardzo wielu katolików ale. Często traktują swoją wiarę jak pobyt w supermarkecie. W sklepie wybierają to co im się podoba i przenoszą to, niestety, na rzeczywistość wiary” – powiedział hierarcha.
W nawiązaniu do liturgii Słowa Bożego 22. Niedzieli Zwykłej kaznodzieja zwrócił uwagę na obecność krzyża w życiu człowieka. „Nasi ojcowie powtarzali w przysłowiu: Nie ma kącika bez krzyżyka. To tylko Szatan podsuwa taką pokusę życia bez krzyża i mówi, jak dobrze jest tam, gdzie nas nie ma. Dzisiaj słyszymy wszyscy, że jeśli chcemy być uczniami Chrystusa, to trzeba brać krzyż. Nie myśl o sukcesach ale rozdawaj swoje życie Bogu i ludziom, żebyś nie stracił duszy” – zachęcał biskup.
Zwracając się do rolników, sadowników i pszczelarzy duchowny podziękował za ich pracę. „Różne drogi zaprowadziły was na gospodarstwo czy do takiego czy innego zakładu. Dzisiaj przybywacie na Eucharystię, aby podziękować za wielkie dzieła i dary Boże. Niesiecie ze sobą radość i wdzięczność za tegoroczne plony. Przychodzimy dzisiaj, aby dziękować razem z wami. Dziękujemy za waszą pracę, za Boże błogosławieństwo, za słońce, wiatr, deszcz, które wspomagały wasze starania i trudy o chleb i inne owoce ziemi, które będą podawane na nasze stoły. Bogu niech będą dzięki za wszelkie dobro” – powiedział bp Białogłowski.
Kaznodzieja nawiązał również do przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. „Z trudem powstała zarówno robotnicza jak i rolnicza Solidarność. Czy pamiętamy o dziedzictwie tamtego zrywu, o ideałach tamtych dni? Wtedy na sztandary wróciło hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj znowu się niektórym nie podoba. (…) Drodzy rolnicy, dajcie świadectwo przywiązania do tych wartości” – zaapelował biskup.
W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby i owoce. Dary te zostały przekazane Rzeszowskiemu Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta.
Na zakończenie liturgii bp Białogłowski pobłogosławił przyniesione płody ziemi oraz ziarno na zasiew.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.