Rzeszów: III Kongres Wspólnot Ruchu Apostolstwa Młodzieży w Polsce
14 listopada 2022 | 15:40 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
III Kongres Wspólnot Ruchu Apostolstwa Młodzieży (RAM) w Polsce pt. „Tożsamość i przyszłość” odbył się w dniach 11-13 listopada w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym „Tabor” w Rzeszowie. Delegacje młodzieży i duszpasterzy z archidiecezji krakowskiej, przemyskiej i diecezji rzeszowskiej wzięły udział w spotkaniach z bp. Janem Wątrobą i bp. Grzegorzem Suchodolskim.
Tegorocznym obradom towarzyszyło hasło „Tożsamość i przyszłość”. W Rzeszowie spotkali się delegaci z archidiecezji krakowskiej, przemyskiej i diecezji rzeszowskiej.
W pierwszym dniu Kongresu uczestnicy wzięli udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży w Polsce. Biskup z Siedlec mówił, że grupy RAM są po to, by zgodnie z kierunkiem strzałek, jakie widnieją na animatorskim krzyżu członków ruchu, nieść sobą Bożą miłość na „prawo” i na „lewo”, nie wykluczając nikogo. Podkreślił też, że w diecezjach Polski południowo-wschodniej, RAM kwitnie, rozwija się i gromadzi wiele młodzieży na rekolekcjach wakacyjnych, ale także na spotkaniach formacyjnych w ciągu całego roku. Biskup zaznaczył również, że jest to dzieło Ducha Świętego.
Następnie odbyła się integracja Wspólnot RAM i czuwanie modlitewne.
Drugiego dnia miały miejsce dwa panele kongresowe: pierwszy „Tożsamość Wspólnoty RAM” i drugi „Przyszłość Wspólnoty RAM”, które prowadził ks. dr Krzysztof Wilczkiewicz. Eucharystii w tym dniu przewodniczył bp Jan Wątroba. Wieczorem uczestnicy Kongresu wzięli udział w RAMowym Miniturnieju Siatkówki.
Ostatni dzień Kongresu wypełniła Modlitwa Słowem Bożym, do której wprowadził ks. dr hab. Adam Kubiś. Mszy św. na zakończenie trzydniowych obrad przewodniczył ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Moderator diecezjalny RAM w diecezji rzeszowskiej, ks. Przemysław Jamro, organizator III Kongresu Wspólnot RAM, o tym wydarzeniu mówił na antenie Katolickiego Radia VIA: „Spotykamy się co pięć lat, by podsumować to, co wydarzyło się w tym czasie w ruchu, ale przede wszystkim, by rozmawiać z uczestniczkami o tym, co sami chcieliby czerpać z formacji działalności wspólnot. Spotkania młodych w grupach, a także spotkania duszpasterzy, mają być wsłuchiwaniem się w głoś Ducha Świętego, ale także jest to okazja, do słuchania siebie nawzajem. Chcemy zastanowić się nad tożsamością członków RAM-u, ale też nad ich pragnieniami i wyzwaniami, które nas czekają w kolejnych latach formacji i spotkań”.
Ruch Apostolstwa Młodzieży powstał w Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej w 1973 roku z inicjatywy ówczesnego ordynariusza Ks. Kard. Karola Wojtyły i zwany był Grupami Apostolskimi. Inspiracją dla Ruchu była nauka Soboru Watykańskiego II. Ukształtował się on w ramach Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Krakowskiej w latach 1972-1979. W 1984 r. dzięki staraniom ks. Franciszka Rząsy Ruch został przeniesiony na teren Archidiecezji Przemyskiej. W wyniku reorganizacji podziału administracyjnego kościoła w Polsce w 1992 r. z diecezji przemyskiej i częściowo tarnowskiej została wydzielona diecezja rzeszowska. Wraz z powstaniem nowej diecezji rozpoczęła się działalność Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Do 1995 r. RAM-em zajmowali się: ks. Krzysztof Gołąbek i ks. Paweł Tomoń. W 1996 odpowiedzialnym za RAM w diecezji rzeszowskiej został ks. Artur Progorowicz. Duży wkład w rozwój RAM-u miało kilku animatorów pozostałych na terenie diecezji (Tomasz, Januszewski, Joanna Januszewska, Jacek Januszewski, Anastazja Antosz, Grzegorz Iskra, Barbara Iskra, Barbara Całka, Marek Jaworski). Kolejnymi odpowiedzialnymi za Ruch Apostolstwa Młodzieży Diecezji rzeszowskiej byli: ks. Paweł Kopeć (2003–2009), ks. Damian Bolka (2009–2015) i ks. Przemysław Jamro (od 2015 r). Poszczególni moderatorzy animowali działania RAM skupione wokół formacji animatorów i organizacji rekolekcji wakacyjnych a także aktywne włączanie się w działalność diecezjalną i ogólnokościelną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.