Drukuj Powrót do artykułu

Rzeszów: kongregacje dla księży o Duchu Świętym

29 kwietnia 2018 | 08:18 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ

„Nasza wiara często ustępuje wobec strachu. Wolimy się skupiać na narzekaniu zamiast wołać wytrwale z wiarą o dary Ducha Świętego” – mówił księżom diecezjalnym i zakonnym zebranym na kongregacjach kapłańskich w Rzeszowie i Jaśle ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski z KUL.

28 kwietnia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie i w Domu Parafialnym przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, odbyły się kongregacje kapłańskie dla wszystkich księży pracujących w diecezji rzeszowskiej.

W czasie kongregacji duchowni wysłuchali dwóch wystąpień. Ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski – kierownik Katedry Chrystologii i Personalizmu Chrześcijańskiego KUL przedstawił wykład pt. „Duch Święty największym Darem Boga dla świata. O przewidywanych owocach współpracy duszpasterzy z Pocieszycielem dla przyszłości Kościoła i świata”.

Prelegent wiele miejsca poświęcił modlitwie, mówiąc, że jest najprostszym i najmocniejszym narzędziem przyjmowania Ducha Świętego, a przez to rozwoju i porządkowania życia duchowego i moralnego. „Nasza wiara często ustępuje wobec strachu. Wolimy się skupiać na narzekaniu zamiast wołać wytrwale z wiarą o dary Ducha Świętego” – podkreślił.

Drugim gościem kongregacji był Aleksander Bożek – lekarz z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. Bronisława Markiewicza w Brzozowie. Doktor Bożek mówił o profilaktyce zdrowotnej w chorobach nowotworowych. Skupił się głównie na raku jelita grubego. Zachęcał księży do badań kolonoskopowych, odpowiedniej diety i ruchu.

Po wykładach była okazja do zadawania pytań. Księża pytali m.in. o sposoby przygotowania do sakramentu bierzmowania i Msze św. o uzdrowienie.

Po przerwie ks. dr hab. Jerzy Buczek – kanclerz Kurii Diecezjalnej, zapoznał zebranych z komunikatami poszczególnych wydziałów Kurii Diecezjalnej, m.in. Wydziału Katechetycznego, Wydziału Misyjnego i Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Podsumowania całego spotkania dokonał bp Jan Wątroba. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej, nawiązując do wypowiedzi ks. Guzowskiego, odniósł się do praktyki śpiewania pieśni do Ducha Świętego przed czytaniami podczas Eucharystii. Zachęcił parafie, w których jest taka praktyka, aby z niej nie rezygnowały, a tym parafiom, w których nie ma takiego zwyczaju, dał swobodę w jego wprowadzeniu.

Analogiczne spotkanie dla księży z południowej części diecezji z udziałem bp. Jana Wątroby odbyło się po południu w Domu Parafialnym przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.