Rzeszów: modlitwa ruchów i stowarzyszeń katolickich
11 września 2019 | 08:47 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
10 września w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej modlili się członkowie grup apostolskich, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Podczas Mszy św. bp Jan Wątroba powiedział, że najprostszym sposobem apostolstwa jest troska o własną świętość.
Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Stanisław Potera, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej, ks. Daniel Drozd, asystent Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Rzeszowskiej, ks. Piotr Gnat, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. bł. Pawła VI w Rzeszowie, ks. Tomasz Rusyn, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży i asystent KSM.
W homilii bp Wątroba mówił o powołaniu członków ruchów, bractw i stowarzyszeń do uświęcania świata. „To powołanie w sposób szczególny realizowane jest w ramach różnych wspólnot odnowy chrześcijańskiej, jak zwykliśmy nazywać ruchy, stowarzyszenia, bractwa i grupy duszpasterskie. Członkowie poszczególnych wspólnot, dążąc do osobistej świętości zgodnie z własnym programem, statutem i charyzmatem, przyczyniają się do uświęcenia otaczającej nas rzeczywistości. Jest to najprostszy sposób działania – troska o własną świętość, która jednocześnie oddziałuje na innych” – mówił hierarcha.
Kaznodzieja podkreślił, że apostolstwo jest ściśle związane z modlitwą. „Apostoł jest człowiekiem modlitwy, a człowiek modlitwy jest apostołem. To żywotna więź, związek przyczynowo skutkowy. Człowiek, który się modli, odczytuje swoje powołanie, aby nie zakopywać skarbu wiary tylko dla siebie, ale iść z tym skarbem do świata i ten świat przemieniać. Człowiek modlitwy staje się apostołem. Z drugiej strony apostoł bez modlitwy nigdy nie będzie sprawnym narzędziem w Bożych rękach, i prędzej czy później odpadnie od wspólnoty apostołów. (…) Programy ruchów, bractw i stowarzyszeń są na wskroś apostolskie, ewangelizacyjne. Ich realizacja jest naszą odpowiedzią na Jezusowe polecenie, aby iść z Dobrą Nowiną na cały świat” – powiedział duchowny.
Biskup przedstawił także zebranym najnowszą akcję redemptorystów „Modlitwa i post” w intencji jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu i zachęcił do włączenia się do niej. „Jesteśmy wezwani, aby czynnie uczestniczyć w życiu publicznym. Nikt nie może trwać w bezczynności. Trzeba wziąć cząstkę odpowiedzialności za przyszłość naszej ojczyzny. W tej intencji warto nie tylko się modlić ale również pościć. Wobec zła, które nam zagraża, potrzeba modlitwy i postu. Spośród tych ponad trzydziestu dni, które jeszcze zostały do wyborów, warto choćby jeden dzień przeznaczyć na modlitwę i post. To będzie nasz wkład, nasz mocny wkład w publiczne życie narodu i ojczyzny” – zachęcał kaznodzieja.
Biskup Wątroba zachęcał także do włączenia się do modlitwy w ramach projektu „Polska pod krzyżem”. „Bez Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego niewiele zrobimy. Należy się cieszyć, że rządzący naszym krajem myślą o wyższych zarobkach i wzroście poziomu życia, ale wiemy, że to nie wystarczy. Zbawienie, świętość, nie zależy od grubości portfeli i bogactwa. Dobrze wiemy, że często bywa odwrotnie. (…) Nie tu jest źródło naszego uświęcenia i zbawienia. Nie przez wzrost zamożności odmienimy oblicze ziemi i uświęcimy doczesność” – przekonywał biskup.
Główne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rzeszowskiej odbędą się 12 września w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej. Mszy św. w Ogrodach Bernardyńskich o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy częstochowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.