Rzeszów: nabożeństwo z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu
29 stycznia 2019 | 00:33 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
W kościele farnym w Rzeszowie odbyło się dziś nabożeństwo z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Obecni na nabożeństwie Żydzi odczytali nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc niesioną Żydom na Podkarpaciu, a Polacy – imiona i nazwiska zamordowanych Żydów. Nabożeństwu przewodniczył bp Jan Wątroba.
Rzeszowskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu rozpoczęły się 23 stycznia. Przez kilka dni odbywały się prelekcje, warsztaty, pokazy filmowe i koncerty. Poniedziałkowe nabożeństwo w kościele farnym było jednocześnie częścią rzeszowskich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce, który miał miejsce 17 stycznia.
Na nabożeństwie, razem z bp. Wątrobą, modlili się, m.in.: ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej i ks. Marek Dzik, wykładowca teologii biblijnej w WSD w Rzeszowie oraz kilkunastu Żydów z Izraela, Holandii, Ukrainy, USA i Polski.
Biskup Wątroba, w słowach wprowadzenia, powiedział, że Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu uświadamia olbrzymią tragedię narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. „Ogółem w czasie II wojny światowej na terenie państw Europy hitlerowcy zamordowali 5 894 716 osób pochodzenia żydowskiego, czyli 59 procent społeczności żydowskiej w Europie. Przypominamy o tym, aby ich ofiara nie poszła na marne i jednocześnie modlimy się za nich” – mówił hierarcha.
Kazanie wygłosił ks. Marek Dzik. „Tragedia Szoah, wymordowanie przez niemieckich nazistów niemal całej populacji Żydów mieszkających w Polsce, również w naszym mieście Rzeszowie, spowodowało straszną wyrwę w tym społeczeństwie. Wspominając Żydów, którzy tutaj mieszkali, nie sposób nie mówić o wyznawanej przez nich wierze, która stanowiła podstawę ich tożsamości religijnej, kulturalnej i narodowej. Tym bardziej, że wiara chrześcijańska wywodzi się z pnia żydowskiego” – przypomniał kaznodzieja.
Nawiązując do hasła Dnia Judaizmu ks. Dzik mówił o Bożym miłosierdziu na kartach Pisma Świętego. „Wspominając trudne wydarzenia II wojny światowej chcemy, aby nigdy o nich nie zapomniano. Chcemy modlić się za ofiary i napełniać się nauką Jezusa Chrystusa, aby kochać wszystkich ludzi z świadomością, że skoro otrzymujemy przebaczenie i miłość Boga to sami musimy prezentować podobną postawę” – mówił ks. Dzik.
Po kazaniu odczytano imiona i nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi. Nazwy 60 miejscowości z terenu województwa podkarpackiego, w których doszło do zbrodni (od Biedaczowa w powiecie leżajskim po Żarówkę w powiecie mieleckim) przeczytał prof. Wacław Wierzbieniec, kierownik Zakładu Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Obecni na uroczystości Żydzi odczytali imiona i nazwiska zamordowanych Polaków, a Waldemar Szumny, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Henryk Wolicki, przedstawiciel Urzędu Miasta Rzeszowa – imiona i nazwiska zamordowanych Żydów.
Biskup Wątroba zakończył nabożeństwo fragmentem modlitwy papieża Franciszka wypowiedzianą w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem 26 maja 2014 r. ze słowami: „Daj nam łaskę, byśmy wstydzili się tego, co jako ludzie, jesteśmy w stanie uczynić, wstydzili się tego skrajnego bałwochwalstwa, wzgardzenia i zniszczenia naszego ciała, które z mułu uczyniłeś, które ożywiłeś tchnieniem życia. Nigdy więcej, Panie, nigdy więcej! Gdzie jesteś Adamie?. Oto jestem, Panie, z hańbą tego co człowiek, stworzony na Twój obraz i podobieństwo, był w stanie uczynić. Pamiętaj o nas w swoim miłosierdziu”.
Po nabożeństwie na cmentarzu żydowskim przy al. Rejtana została odmówiona modlitwę za zmarłych – kadisz. W południe tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymał prof. Shimon Redlich, izraelski historyk, który jako dziecko przeżył Holocaust. Redlich od lat aktywnie działa na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich i ukraińsko-żydowskich.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w województwie podkarpackim potrwają do 2 lutego. W tym czasie w 70 miejscowościach odbędą się modlitwy dla uczczenia pamięci pomordowanych Żydów, wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, wystawy okolicznościowe, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.
Organizatorami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzeszowie są m.in: Prezydent Miasta Rzeszowa, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.