Rzeszów: peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności
27 kwietnia 2020 | 12:14 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze rzeszowskiej, odprawionej 26 kwietnia wieczorem, rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności po wybranych parafiach diecezji rzeszowskiej. Hasłem przewodnim peregrynacji są słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Z Matką Odkupiciela mocni nadzieją”.
Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności został przywieziony do Rzeszowa z Mielca. Do rzeszowskiej katedry został wprowadzony w asyście członków Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Wraz z obrazem przekazywane są relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki i miniatura krzyża z Nowej Huty.
Słowa powitania wypowiedział ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej i Roman Jakim, przewodniczący zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. „Przybywasz do nas w czasie, gdy chcemy się radować Zmartwychwstaniem Twojego Syna Jezusa Chrystusa, którego tulisz w swych ramionach, a jednocześnie w czasie zatrwożenia przez panującą pandemię. Maryjo, wnieś radość w nasze życie, tak jak wniosłaś ją do domu św. Elżbiety. Matko Odkupiciela jesteś naszą nadzieją – bądź mocną nadzieją” – mówił ks. Gołąbek.
Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Krzysztof Gołąbek, ks. Robert Mokrzycki, proboszcz parafii bł. J. Popiełuszki w Rzeszowie i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy oraz ks. Łukasz Hendzel, sekretarz biskupa rzeszowskiego.
W homilii ks. Robert Mokrzycki nawiązał do fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach idących do Emaus i o nawiedzeniu św. Elżbiety. Kaznodzieja przypomniał wątki maryjne obecne w historii narodu polskiego, m.in. Cud nad Wisłą. Zwrócił również uwagę na maryjność kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Prezentując obraz Matki Bożej Robotników Solidarności ks. Mokrzycki wiele miejsca poświecił osobie ks. Jerzego Popiełuszki, strajkom robotniczym i stanowi wojennemu. Odnosząc się do czasów współczesnych mówił m.in. o dyktaturze relatywizmu. Zwracając uwagę na bardzo trudny dla wielu środowisk czas pandemii, w tym dla środowiska pracy, duchowny zauważył, że ostanie dni wyzwoliły także wiele dobra. „Pandemia naruszyła ład życia społecznego, także porządek ludzkiej pracy. Wielu z was staje wobec poważnych problemów, wyzwań i zagrożeń, ale ten trudny czas ujawnił wiele dobra. Przez Polskę biegnie fala solidarności; fala otwartych serc i pomocnych dłoni” – powiedział diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.
Przed błogosławieństwem bp Jan Wątroba odmówił przed obrazem Matki Bożej Robotników Solidarności akt zawierzenia.
Obraz pozostanie w katedrze przez najbliższą dobę, do 27 kwietnia, a następnie zostanie przekazany do parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Peregrynacja obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności i relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki potrwa do 17 września 2020 r. W tym czasie obraz nawiedzi 144 parafie leżące na terenie okręgów NSZZ „Solidarność” Regionu Rzeszowskiego (okręg Ropczycko-Sędziszowski, okręg Kolbuszowski, Strzyżowski i okręg Rzeszów).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.