Drukuj Powrót do artykułu

Rzeszów: rocznice sakry biskupów Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego

07.01.2018 , tn, Rzeszów, 07-01-2018 Ⓒ ℗

Msza święta w intencji biskupów Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego odprawiona została w sobotę 6 stycznia w rzeszowskiej katedrze. Liturgii, odprawionej w rocznicę przyjęcia sakr biskupich, przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W homilii bp Wątroba, mówiąc o przewodnikach w drodze do zbawienia, podkreślił rolę świętych, a wśród nich św. Stanisława Kostki, który jest patronem bieżącego roku kościelnego w Polsce.

Ordynariusz tarnowski zauważył, że dla wielu młodych Polaków św. Stanisław Kostka nie jest postacią fascynującą i godną zainteresowania. „Kolejny raz okazuje się, że ostatnim krzyżem dla świętego są jego portrety i życiorysy. Tak się stało w życiu św. Stanisława Kostki. Jego czasem przesłodzone wizerunki i biografie bardziej odpychają niż pociągają” – stwierdził biskup.

Wskazał, że tym bardziej trzeba w tym roku ukazać całą prawdę o tym młodym Polaku, by podążać za nim, jak za gwiazdą, na szczyty mądrości. „To nie był młody człowiek, który nie wie po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic od siebie. Nie pozwalał sobie na eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. Wiedział, że ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, i że charakter to nie tylko sprawa dziedziczenia cech po przodkach, nie tylko wpływ środowiska, ale rzetelna praca nad sobą” – mówił o świętym patronie młodzieży bp Wątroba.

Na zakończenie homilii biskup zauważył, że śladami, które zostawił św. Stanisław Kostka poszli biskupi: Kazimierz i Edward, a teraz sami prowadzą do świętości innych. „Niech Pan Jezus przymnaża sił naszym Drogim Jubilatom, aby nie osłabła moc ich słowa i blask przykładu, i aby nadal byli dla nas jasnym znakiem i drogowskazem nieomylnie pokazującym drogę na wzór betlejemskiej gwiazdy. Drogę prowadzącą do prawdziwej mądrości i na szczyty świętości” – powiedział hierarcha.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. W 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Jako zawołanie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.

Biskup Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1988 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia biskupie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Jako zawołanie przyjął słowa „In virtuti Spiritus Sancti”. Od 1992 r. pełni zadania biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.