Rzeszów: spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa kurii diecezjalnych
19 marca 2019 | 12:34 | maj | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
O nowym programie duszpasterskim Kościoła w Polsce i praktycznych sposobach jego realizacji rozmawiać będą dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa kurii diecezjalnych podczas trzydniowego spotkania, które rozpoczyna się dziś w Rzeszowie. Program duszpasterski na lata 2019 – 2022 poświęcony będzie Eucharystii.
W spotkaniu, które odbędzie się w ramach Komisji Duszpasterstwa KEP, uczestniczyć będą dyrektorzy wydziałów duszpasterskich kurii, duszpasterze krajowi oraz wyżsi przełożeni zgromadzeń zakonnych – w sumie ok. 55 osób. W ramach posiedzenia przewidziana jest prezentacja tematyki kolejnych lat programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019 – 2022, wkłady m.in. nt. Eucharystii oraz religijności Polaków, praca w grupach, dyskusje oraz wspólna modlitwa. W gronie prelegentów znaleźli się m.in. abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, bp. Rudolf Pierskała, bp Roman Pindel, ks. Roman Chromy, ks. Jan Szeląg i ks. Wojciech Sadłoń.
Spotkanie w dniach od 19 do 21 marca odbędzie się w Domu Diecezjalnym „Tabor” w Rzeszowie.
Trzyletni program duszpasterski „Eucharystia – Źródło, Szczyt i Misja Kościoła” będzie obowiązywał w latach 2019-2022. Przyjęty został przez biskupów obecnych na 379. Zebraniu Plenarnym KEP w dniach 7-9 czerwca 2018 r.
Celem programu jest pogłębienie wiedzy o Eucharystii i świadomości jej wpływu na rozwój życia chrześcijańskiego. Ma on także wzmocnić zaangażowanie osób duchownych i wiernych w przygotowanie i celebrację Eucharystii oraz ożywić chrześcijańską formację służby liturgicznej. Ponadto program pomoże w szerzeniu kultu eucharystycznego w parafii, ma także motywować do chrześcijańskiego świętowania niedzieli jako wartości kulturowo-społecznej i religijno-rodzinnej. Program zwraca m.in. uwagę na potrzebę powoływania nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, którzy mogą pomagać w parafiach, m.in. w niesieniu Komunii Świętej osobom chorym, starszym lub tym, którzy nie są w stanie uczestniczyć we Mszy św.
Na trzy kolejne lata realizacji programu zostały wyznaczone tematy: „Eucharystia – tajemnica wyznawana”, „Eucharystia – tajemnica celebrowana”, „Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu”. Na zakończenie trzyletniego programu mają odbyć się kongresy eucharystyczne na poziomie Kościołów lokalnych.
Nowy program, który obok biskupów i księży tworzą także świeccy wykładowcy uczelni katolickich, zacznie obowiązywać od pierwszej niedzieli Adwentu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.