Rzeszów: Święto Niepodległości
12 listopada 2019 | 09:45 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Msza św. w kościele farnym, Bieg Niepodległości, odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, koncert „Rzeszów śpiewa patriotycznie” – to wybrane wydarzenia zorganizowane w Rzeszowie z okazji Święta Niepodległości.
Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.
Homilię wygłosił ks. Sławomir Zych, adiunkt w Ośrodku Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym na Wydziale Nauk Humanistycznym KUL. Kaznodzieja zwrócił uwagę na ścisłe związki chrześcijaństwa z państwem polskim. „W 966 r. weszliśmy do narodów państw Europy. Weszliśmy tam przez Kościół. Polskę do Europy wprowadziła Ewangelia. Ewangelia też zaczęła kształtować polskie domy. Długa to była droga i żmudna. Mijały dekady i wieki. Owocem tego trudu były miasta i wioski, grody i zamki, w których ponad dachami domów górowały wieże kościelne z krzyżem” – mówił duchowny.
W dalszej części ks. Zych przywołał ojców odrodzonej Rzeczpospolitej i patronów Polski. „Staje przed nami św. Stanisław zamordowany przez króla. Z jakiego powodu? Ośmielił się naśladować św. Jan Chrzciciela i napiętnować postępowanie władcy. W duszy polskiego, chrześcijańskiego narodu, żyje nauczyciel, który naucza przez wieki, że żadna władza nie może być ponad Bożymi przykazaniami, ani nie może ich zmieniać” – podkreślił kaznodzieja.
Pytając jak być Polakiem dziś, i jakimi zasadami się kierować, ks. Zych przywołał zasady utworzone przez Polaków żyjących w Niemczech w latach trzydziestych XX wieku: „Jesteśmy Polakami!; Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!; Polak Polakowi bratem!; Co dzień Polak narodowi służy!; Polska matka naszą – nie wolno mówić o matce źle!” i dodał: „Służmy więc Ojczyźnie bezinteresownie współpracując z innymi Polakami i szanujmy ich. Angażujmy się w służbę dobra wspólnego”.
Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe na Placu Wolności, gdzie odsłonięto pomnik marszałka Józef Piłsudskiego. Monument zaprojektował krakowski rzeźbiarz Władysław Dudek. Pomnik przedstawia postać marszałka siedzącego na Kasztance. Pomnik jest odlany z brązu i razem z postumentem ma 8 metrów wysokości. Monument poświęcił bp Jan Wątroba. „To ważne, abyśmy w duchu patriotyzmu zawsze byli w stanie służyć jak najlepiej ojczyźnie” – powiedział biskup rzeszowski.
Pod pomnikiem został odczytany Apel Pamięci, zabrzmiała także salwa honorowa. Uroczystości zakończyła defilada służb mundurowych.
Po południu na rzeszowskim Rynku odbył się koncert „Rzeszów śpiewa patriotycznie”. Koncert już po raz trzeci został przygotowany przez organizatorów koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”. Na scenie, razem z chórem i zespołem „Jednego Serca Jednego Ducha”, wystąpił m.in. Leopold Twardowski. Chórem dyrygowała Grażyna Winiarz.
Blisko trzy tysiące osób zebranych na rzeszowskim Rynku śpiewało popularne pieśni patriotyczne razem z artystami.
Specjalnie na Święto Niepodległości Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała sprzedaż rogali św. Marcina, wzorowanych na poznańskich rogalach świętomarcińskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.