Rzeszów: sympozjum z okazji 25-lecia diecezji
23 kwietnia 2017 | 09:19 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Kościół jest słaby samym sobą, ale przepotężny mocą Boga – mówił ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik podczas sesji naukowej o diecezji rzeszowskiej zorganizowanej z okazji 25-lecia jej istnienia.
22 kwietnia 2017 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. św. J. S. Pelczara w Rzeszowie odbyła się sesja pt. „XXV lat Diecezji Rzeszowskiej”. Biskup rzeszowski Jan Wątroba w słowie wstępnym podkreślił, że sympozjum jest okazją nie tylko do podsumowania i spojrzenia w przyszłość, ale przede wszystkim okazją do ucieszenia się z przynależności do Kościoła.
W pierwszej części zebrani wysłuchali dwóch wystąpień: ks. prof. dr hab. Jerzego Szymika i ks. prof. dr hab. Jana Walkusza.
Ksiądz prof. dr hab. Jerzy Szymik – pracownik Katedry Teologii Dogmatycznej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował wykład pt. „Kościół jako misterium lunae. Źródło, komunia, prawda”. Prelegent, porównując Kościół do księżyca, zwrócił uwagę, że księżyc widziany z bliska sprawia wrażenie, że nie może świecić, gdyż składa się ze skał i kurzu. – Światło musi być z zewnątrz. Ono jest od Boga. Kościół jest słaby samym sobą, ale przepotężny mocą Boga. Prelegent zwrócił uwagę, że Kościół daje nam pewność, że wierzymy i głosimy innym prawdziwego Boga. – Żebyśmy nie szli za wymyślonym Bogiem potrzebujemy Kościoła, który nam pokaże prawdziwego Chrystusa. A prawdziwy Chrystus pokaże prawdziwego Boga. Kościół jest zapewnieniem, że nie idę za wymyślonym przez siebie fantazmatem.
Temat powołania diecezji rzeszowskiej w kontekście reorganizacji struktur Kościoła w Polsce poruszył ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – kierownik Katedry Historii Kościoła w Czasach Najnowszych, Metodologii i Nauk Pomocniczych na Wydziale Teologicznym KUL. Przypomniał historię reorganizacji jakie miały miejsce w XX wieku w Polsce. Podkreślił, że plany utworzenia diecezji rzeszowskiej istniały znacznie wcześniej. Na początku XX wieku zostały zatrzymane przez bp. Józefa Sebastiana Pelczara, który jest obecnie patronem diecezji rzeszowskiej. Prelegent zauważył, że mimo wielu trudności związanych z wyzwaniami organizacyjnymi, nowe diecezje, w tym diecezja rzeszowska, poradziły sobie doskonale ze stworzeniem nowoczesnych instytucji.
W drugiej części sesji o pracy duszpasterskiej, naukowej, charytatywnej i misyjnej mówili kolejno: ks. mgr lic. Jan Szczupak – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej („Duszpasterstwo ogólne i specjalistyczne w Diecezji Rzeszowskiej”), ks. dr hab. Jerzy Buczek – kanclerz Kurii Diecezjalnej („Działalność naukowo-dydaktyczna Diecezji Rzeszowskiej. Wyższe Seminarium Duchowne i inne formy kształcenia”), ks. mgr Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej („Posługa miłosierdzia Diecezji Rzeszowskiej. Caritas i duszpasterstwa charytatywne”), ks. dr Daniel Nowak – dyrektor Referatu Misyjnego odczytał prezentację ks. mgra Stanisława Tarnawskiego – delegata Biskupa ds. Misjonarzy („Wkład Diecezji Rzeszowskiej w duszpasterstwo misyjne”).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.