Drukuj Powrót do artykułu

Rzeszów: zdrowie i walka z nałogami tematem kongregacji kapłańskich

04.11.2017 , tn, Rzeszów, 04-11-2017 Ⓒ ℗

„Duchowni z problemem alkoholowym, podobnie jak inne osoby zaufania publicznego, zmagają się nie tylko z nałogiem ale i z moralną oceną ich uzależnienia” – mówił księżom diecezjalnym i zakonnym zebranym na kongregacjach kapłańskich ks. Wiesław Kondratowicz z Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie. Spotkania odbyły się w sobotę, 4 listopada w Rzeszowie i Jaśle.

W czasie kongregacji duchowni wysłuchali dwóch wystąpień. Ksiądz Wiesław Kondratowicz – dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości im. św. Józefa Opiekuna w Kowalewie przedstawił wykład pt. „Problem uzależnień w życiu kleryków i księży”.

Odwołując się do swoich doświadczeń związanych z uzależnieniem od alkoholu oraz wyjścia z nałogu i trwaniem w trzeźwości, ks. Kondratowicz zachęcał duchownych do czujności wobec symptomów, które zapowiadają uzależnienie. Podkreślił, że duchowni, podobnie jak inne osoby zaufania publicznego, zmagają się nie tylko z nałogiem, ale także z moralną oceną uzależnienia, dlatego tym bardziej potrzebują odwagi, aby poprosić o kompetentną pomoc.

Drugim gościem kongregacji był Stanisław Mazur – lekarz, kardiolog, inicjator działań społecznych poświęconych edukacji prozdrowotnej oraz profilaktyce, prezes Centrum Medycznego „Medyk”. Doktor Mazur zachęcał księży do dbania o zdrowie, począwszy od profilaktyki związanej z regularnymi badaniami, odpowiednią dietą i ruchem. Lekarz zwrócił uwagę, że księża, dbając o zdrowie, nie tylko działają na własną korzyść, ale jako duszpasterze, mogą pozytywnie oddziaływać na parafian.

Z kolei dyrektor Wydziału Duszpasterskiego rzeszowskiej kurii ks. Rafał Flak zaprezentował główne założenia programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zdecydowali, aby po czteroletnim cyklu poświęconym tematyce chrzcielnej, rozwinąć temat bierzmowania. Dwuletni program pod hasłem „Duch, który umacnia miłość…” wejdzie w życie 3 grudnia br.

Ksiądz Jerzy Buczek, kanclerz kurii diecezjalnej zapoznał zebranych z komunikatami pozostałych wydziałów kurii. Przedstawił również starania o przygotowanie w Rzeszowie i innych miejscowościach diecezji odpowiedniego miejsca dla pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Podsumowania całego spotkania dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej podkreślił potrzebę pomocy rodzicom, którzy przeżywają śmierć dzieci przed narodzeniem. Jednocześnie bp Wątroba zachęcił księży do aktywnego wspierania obywatelskiej inicjatywy „Zatrzymaj aborcję”, którego zbiórka podpisów pod projektem ustawy zakazującej aborcji eugenicznej zakończy się 15 listopada.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.