Rzeszowska pielgrzymka na Jasną Górę – na szlak wyruszyło kilku księży
04 sierpnia 2020 | 22:40 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Dzisiaj na pielgrzymkowy szlak wyruszy kilku kapłanów świadomych, że reprezentują setki pątników, którzy nie mogą iść z nimi, choć bardzo tego pragnęli” – mówił dziś bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 43. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę pod hasłem „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania”. Z powodu stanu epidemii w kierunku Częstochowy wyszło tylko kilku księży.
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w kościele farnym w Rzeszowie. W homilii bp Wątroba podkreślił rolę księży w pośredniczeniu między ludźmi a Panem Bogiem. „Dzisiaj na pielgrzymkowy szlak wyruszy kilku kapłanów świadomych, że reprezentują setki pątników, którzy nie mogą iść z nimi, choć bardzo tego pragnęli i planowali od dawna. To też ma swój symboliczny wymiar. Rola i posługa przedstawiciela wspólnoty wierzących wpisana jest w samą istotę kapłańskiego powołania” – mówił kaznodzieja.
Bp Wątroba wiele miejsce poświecił hasłu pielgrzymki: „Niewiasto Eucharystii ucz świętowania”. „Świętowanie to bardzo ważna forma aktywności każdego chrześcijanina. Niestety, dobrze wiemy, że nawet dla wielu z nas czasem łatwiej zaplanować dzień, tydzień czy miesiąc pracy niż jeden dzień świętowania. Wielu nie wie, co zrobić z tym dniem. (…) Słusznie więc zwracamy się do Matki Bożej z wołaniem: Naucz nas świętowania! Ucz, ciągle nas ucz, jak świętować!” – mówił duchowny.
Już po raz dwudziesty dziewiąty biskup-senior Kazimierz Górny wręczył pielgrzymom „dukaty”. Tak przyjęło się określać jego błogosławieństwo i słowa: „Deus vos ducat, Deus vos inducat, Deus vos deducat – Niech was Bóg prowadzi, doprowadzi i przyprowadzi”.
„W tym wyjątkowym roku zaoszczędzimy trochę dukatów. Wszyscy ufamy, że w przyszłym roku pielgrzymka wróci do normalnego porządku i już nie będzie potrzeba takich oszczędności. (…) Dołączam się do licznych zachęt, aby te dni trwania pielgrzymki uczynić wyjątkowymi. Korzystajmy z tego czasu tak, aby każdy z nas był w łączności z pielgrzymką. Przede wszystkim ożywmy ducha modlitwy” – zachęcał biskup senior.
Z kolei ks. Witold Wójcik, dyrektor pielgrzymki, przedstawił szczegóły duchowego pielgrzymowania. „Duchowe pielgrzymowanie polega na wypełnianiu, oczywiście w miarę możliwości, pielgrzymkowych praktyk religijnych. Pomocą w duchowym pielgrzymowaniu będą audycje i transmisje w Katolickim Radiu „Via”, materiały które są dostępne na stronie internetowej pielgrzymki (www.pielgrzymka.rzeszow.pl) i radia „Via” (www.radiovia.com.pl) oraz wspólne spotkania w kościołach stacyjnych” – mówił ks. Wójcik.
Pątnicy codziennie będą pokonywać ok. 30 km. W pierwszym dniu pielgrzymki przez cały dzień będzie szło 6 księży. Dwóch z nich będzie pielgrzymować przez wszystkie dni, pozostali będą się wymieniać na zasadzie sztafety (każdego dnia będzie szło od 2 do 10 duchownych).
W czwartek, 13 sierpnia, w dziesiątym dniu pielgrzymowania, po przejściu 276 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę. Msza św. kończąca pielgrzymkę odbędzie się na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.