Rzeszowska Procesja Różańcowa
07 października 2018 | 16:40 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Niepodległość zaczyna się od oddania życia Panu Bogu – mówił w niedzielę ks. Daniel Drozd podczas Rzeszowskiej Procesji Różańcowej. W modlitwie, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wzięło udział około tysiąca wiernych.
Nabożeństwo rozpoczęło się pod krzyżem upamiętniającym ofiary komunizmu na Placu Śreniawitów. O godz. 15.00 odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą prowadzili członkowie Akcji Katolickiej. Modlitwie różańcowej przewodniczył bp Jan Wątroba.
Uczestnicy śpiewając pieśni maryjne i rozważając tajemnice chwalebne różańca przeszli ulicami miasta do Bazyliki Ojców Bernardynów.
Rozważania różańcowe przygotował ks. Daniel Drozd, asystent Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Rzeszowskiej, która była organizatorem procesji. „Zapatrzeni w pokorę Maryi, nauczycielkę wolności, uczmy się pełnić wolę Boga, przyzywając Jej orędownictwa, krocząc ulicami naszego miasta z różańcem w ręku, dając tym świadectwo naszej wiary” – zachęcił.
Przywołując „Dziady” Adama Mickiewicza duchowny mówił o wciąż potrzebnej nadziei na zwycięstwo dobra nad złem oraz szczególnej roli Polski. „Nasz wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz, w dramacie «Dziady» pisze o tęsknocie za wolnością Polski i walce o wolność Polski. Walka ta nie dotyczy tylko naszej Ojczyzny. Mickiewicz pisze o Polsce jako o mesjaszu narodów. Chrystus swoim cierpieniem i zmartwychwstaniem odkupił ludzkość. Wierzył, że takim mesjaszem dla narodów świata będzie Polska” – powiedział.
Przy tajemnicy o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny ks. Drozd zwrócił uwagę na pierwszorzędne znaczenie wolności wewnętrznej. „Niebo to Bóg, któremu mogę poddać swoje życie całkowicie, w wolności, bez lęku, ze coś stracę. Od tego doświadczenia zaczyna się każda niepodległość, inaczej zawsze będziemy zniewoleni, chociaż militarnie wolni” – zaznaczył.
W procesji ulicami Rzeszowa członkowie Bractwa św. Michała z parafii św. Michała w Rzeszowie oraz Bractwa św. Józefa z parafii św. Józefa w Rzeszowie oraz Rycerze Kolumba na zmiany nieśli krzyż.
Eucharystii w Bazylice Ojców Bernardynów na zakończenie procesji przewodniczył bp Jan Wątroba.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.