Rzym: drugi dzień I Światowego Apostolskiego Kongresu Miłosierdzia
04 kwietnia 2008 | 10:55 | tom (KAI Rzym) Ⓒ Ⓟ
Drugi dzień I Światowego Apostolskiego Kongresu Miłosierdzia w Rzymie przebiegał pod hasłem „Tajemnica Bożego Miłosierdzia jako skarb Kościoła”. Konferencję wygłosił kard. Audrys Bačkis z Wilna, a swoje świadectwa przedstawili kard. Philippe Barbarin z Lyonu i apostoł Nowej Ewangelizacji brat Daniel-Ange.
Kard. Bačkis zaznaczył, że to właśnie w Wilnie powstał w 1934 r. dzięki wskazówkom św. Faustyny pierwotny wizerunek Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Tam też znajduje się sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Mówca przypomniał ponadto, że w wileńskim kościele Trójcy Świętej znajduje się sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Większą część swego wystąpienia metropolita wileński poświęcił medytacji nad sensem orędzia Bożego Miłosierdzia, którego podstawą są sakramenty eucharystii i pokuty. „Nasze modlitwy do Jezusa Miłosiernego pozwalają nam zbliżyć się do Niego i lepiej zrozumieć Eucharystię, w której zawarte jest całe dobro duchowe Kościoła, czyli Chrystus, nasza Pascha” – powiedział gość z Litwy.
Podkreślił następnie, że sakrament pokuty jest „jednym z najpiękniejszych wyrazów Miłosierdzia Bożego” i „duchowym spotkaniem tego miłosierdzia ze słabością człowieka grzesznego”. „Miłosierdzie Boże jest większe od naszej słabości” – dodał. Na zakończenie metropolita wileński zwrócił także uwagę na znaczenie kultu Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.
Kard. Barbarin podzielił się refleksjami na temat znaczenia Bożego Miłosierdzia dla dialogu chrześcijan z muzułmanami i żydami. Wskazał, że Koran, podobnie jak Biblia wielokrotnie mówią o Bożym Miłosierdziu. W swoim świadectwie wiele miejsca poświęcił też wspólnej pielgrzymce katolików i muzułmanów z Lyonu i okolic w lutym 2007 r. Do Afryki Północnej. Odwiedzili oni wówczas m.in. bazylikę św. Augustyna w Hipponie, miejscowe meczety, Uniwersytet Islamski w Konstantynie i klasztor trapistów w Tibhirine w Górach Atlasu, gdzie w 1997 roku zginęło siedmiu francuskich zakonników. Kardynał przypomniał, że jeden z zamordowanych złożył przed śmiercią „wielkie świadectwo Bożego Miłosierdzia”, modląc się za swego brata, „który mnie zabije, abym mógł odnaleźć się z nim w raju”.
Hierarcha podkreślił, że Boże Miłosierdzie inspiruje od lat dialog chrześcijan i muzułmanów w jego archidiecezji. Wskazał, że jego owocem jest postawa przewodniczącego Regionalnej Rady ds. Kultu Muzułmańskiego w Lyonie Azzedine Gaciego, który zachęca swoich współbraci, aby modlili się słowami „Ojcze nasz” i często stawia za przykład chrześcijan, mówiąc: „Spójrzcie na chrześcijan, jak oni kochają Jezusa”.
Kardynał zwrócił uwagę, że takie pojęcia jak: wiara, miłosierdzie, jałmużna i proroctwo od dawna są przedmiotem wspólnych rozmów katolików i muzułmanów. Na zakończenie przypomniał, że warunkiem prawdziwego dialogu jest wzajemny szacunek, inteligencja, otwartość serc i bezinteresowność.
Świadectwo br. Daniela-Ange’a – francuskiego charyzmatyka, założyciela międzynarodowej szkoły modlitwy i ewangelizacji „ Młodość-Światło” ( Jeunesse-Lumière) było pełne emocji. Prowadzący dzisiejsze obrady nazwał zakonnika „chłopcem, który ma 75 lat”.
Nawiązując do ostatnich dni życia Jana Pawła II, które nazwał „krzykiem ciszy”, powiedział: „Miały one większą wagę niż krew, którą oddał podczas wszystkich swoich operacji”. Zakonnik zaznaczył, że Boże Miłosierdzie przekracza wszelkie bariery, tak religijne, jak i kulturowe oraz „uzdrawia zranioną ludzkość”. Zauważył, że przywódca tybetańskich buddystów, Dalajlama opiekuje się sierotami i muzułmanami, którzy zamiast poddawać osoby w podeszłym wieku eutanazji, opiekują się nimi do końca życia. Daniel-Ange zwrócił także uwagę na dzieła miłosierdzia, które „zna tylko Bóg” i wskazał na kobiety, które mimo pokus dokonania aborcji, dzięki Bożemu Miłosierdziu, nie robią tego.
Za najważniejszy przymiot Bożego Miłosierdzia mówca uznał przebaczenie. Przypomniał wydarzenie z życia Jana Pawła II, który przyjął kiedyś księdza, który porzucił kapłaństwo i powiedział wtedy do niego: „Jeśli ty nie chcesz się wyspowiadać, to teraz wyspowiadaj mnie”. Wiele wydarzeń ze swojego życia uznał za „cuda Bożego Miłosierdzia” i podkreślił: „Boże Miłosierdzie jest kluczem do pokoju między narodami i grupami etnicznymi”. Na zakończenie wskazał na potrzebę „apostołów Bożego Miłosierdzia w czasach cichej apostazji”.
W południe w bazylice św. Jana na Lateranie kard. Camillo Ruini przewodniczył Mszy św. dla uczestników kongresu. O godz. 15 w wielu kościołach Wiecznego Miasta odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem tegoż dnia Wspólnota Wieczernika „Cenacolo” przygotowała na Piazza Navona spektakl ewangelizacyjny pt. „Nie lękajcie się !”
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.