Rzymska konferencja o ochronie dzieci – słowa to za mało, przejdźmy do konkretów
15 listopada 2024 | 17:42 | SIR, pb | Rzym Ⓒ Ⓟ
Wzmocnienie współpracy i mechanizmów ochrony osób małoletnich i bezbronnych w Kościele w Europie to cel konferencji, która odbywa się w dniach 13-15 listopada w Rzymie. Jej organizatorem jest europejska grupa regionalna Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Biorą w niej udział przedstawiciele konferencji biskupich oraz osoby zaangażowane w struktury ochrony małoletnich z Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w krajach naszego kontynentu, a także ofiary wykorzystywania seksualnego.
W przesłaniu wideo przewodniczący Komisji kard. Seán O’Malley zachęcił do kontynuowania wysiłków na rzecz zapobiegania pladze wykorzystywania seksualnego. Podziękował za obecność osobom, które padły ich ofiarą, wskazując, że „mogą przyczynić się do naszych wysiłków mających na celu naprawienie szkód wyrządzonych dzieciom, obecnie dorosłym, poprzez wykorzystanie w Kościele katolickim”.
Amerykański hierarcha zauważył, że wielu spośród obecnych ma za sobą „długą historię prób radzenia sobie z wykorzystywaniem w Kościele”, ale każdy kraj w Europie znajduje się w innej fazie opracowywania polityki i procedur ochrony dzieci. Pomimo punktów krytycznych i trudności „w życiu Kościoła w całej Europie następuje wiele pozytywnych zmian”. „Wiele z nich to efekt waszej pracy na rzecz promowania bezpiecznego środowiska dla dzieci i docierania do ofiar” – zwrócił się do obecnych kard. O’Malley, wyrażając im wdzięczność za wszystko, co robią, aby chronić dzieci oraz za to, że z troską i współczuciem reagują „na każdego, kto doznał przemocy w naszym Kościele”.
Sekretarz Komisji bp Luis Manuel Alì Herrera wezwał uczestników spotkania do bycia konkretnymi. „Wielokrotnie słyszeliśmy to od osób, które padły ofiarą wykorzystania. Proszą, aby w ślad za ważnymi tematami i zagadnieniami poruszanymi na konferencjach i spotkaniach szły konkretne działania i skuteczne zmiany. Wiemy, że nikt nie potrzebuje pięknych słów, które potem pozostają na nieruchomych kartkach. Nie służą one ofiarom i osobom, które przeżyły [wykorzystanie], i – powiedzmy to wyraźnie – nie służą nawet tym, którzy zajmują się ochroną osób małoletnich i bezbronnych lub przyjęciem osób, które zostały zranione, gdyż podważają samą wiarygodność ich intencji i działania” – stwierdził kolumbijski hierarcha.
Wskazał na trzy cele konferencji: dzielenie się doświadczeniami, uczenie się i tworzenie sieci (networking). „W przypadku wykorzystywania sieć jest rozciągana i tkana, aby wyrządzić krzywdę, przestępstwo. Będziemy tutaj rozciągać i tkać solidne i wspólne sieci, aby stać się silniejszymi w przeciwdziałaniu temu i aby nigdy więcej się to nie powtórzyło” – powiedział sekretarz Komisji.
Konferencja składa się z obrad plenarnych i prac w grupach. Ponieważ zabierają na niej głos także ofiary, Rosanna Giacometto z Papieskiej Komisji przedstawiła zasady postępowania, oparte na słowie „safe” (bezpieczny). S jak „social media” (media społecznościowe) zaprasza do zachowania szacunku w udostępnianiu treści konferencji, a zwłaszcza obrazów. A jak „Atmosfera” dotyczy świadomości, że mogą pojawić się trudne chwile i bolesne wspomnienia, od których „mogłaby zadrżeć ziemia pod nogami”, dlatego są do dyspozycji uczestników dwoje specjalistów służących im pomocą w razie potrzeby. F jak „Freedom” (wolność) oznacza swobodę wypowiedzi, zawsze jednak z szacunkiem i uprzejmością. Wreszcie E jak „Environment” (środowisko) jest życzeniem bezpiecznego środowiska dla wszystkich.
„Wierzę, że Kościół naprawdę może coś zmienić” – powiedziała włoskiej agencji SIR psycholożka Chiara Griffini, kierująca Krajowym Służby Włoskiej Konferencji Biskupiej ds. Ochrony Małoletnich. Wyjaśniła, że może on coś zmienić „w dążeniu do stworzenia bezpiecznego środowiska wewnątrz Kościoła, co jest niezbędne, ponieważ jest to znak, że Kościół uświadomił sobie dramat wykorzystywania, który go zniszczył, który wyraźnie nadszarpnął zaufanie”. „Ale wierzę również, że Kościół może również odegrać swoją rolę, by powiedzieć «nie» wszelkim formom przemocy i wyraźnie wywierać odpowiedni nacisk, ponieważ chodzi o godność dzieci, godność ludzi. Jeśli się nad tym zastanowimy, stawką jest także nasza przyszłość, jako obywateli i osób wierzących” – zaznaczyła Griffini.
Jej zdaniem „Kościół, dzięki swojemu doświadczeniu, może stać się prawdziwym punktem wyjścia w zakresie ochrony (safeguarding) w porównaniu z innymi organizacjami społeczeństwa obywatelskiego”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.