Rzymska piękność ścięta dla Oblubieńca
22 listopada 2001 | 06:49 | ad Ⓒ Ⓟ
Fakty wskazują, że była dobrze urodzoną Rzymianką, ściętą za wyznawanie chrześcijaństwa; legenda – że pięknem i mądrością urzekła katów. 22 listopada Kościół wspomina św. Cecylię, patronkę muzyki.
Przyszła na świat najprawdopodobniej w III wieku po Chrystusie, w znakomitej rodzinie rzymskiej. Legenda głosi, że była olśniewająco piękna i równie pięknie grała na organach.
Z miłości do Chrystusa złożyła osobisty ślub dziewictwa, pomimo, iż rodzice obiecali jej rękę równie dobrze urodzonemu młodzieńcowi imieniem Walerian. W przeddzień zawarcia małżeństwa opowiedziała mu o swej wierze i obietnicy czystości złożonej boskiemu Oblubieńcowi. Zaangażowanie duchowe pięknej Cecylii urzekły Waleriana i przywiodły go do przyjęcia Chrztu. Mieli być białym małżeństwem.
Rozdzieliły ich prześladowania za wiarę i wyrok śmierci. Urodą Cecylii oczarowani byli prowadzący ją na ścięcie żołnierze, namiestnik, a nawet kat.
W IX wieku w katakumbach św. Kaliksta znaleziono jej grób i nienaruszone rozkładem ciało w pozycji leżącej, lekko pochylone do ziemi. Przeniesiono je do bazyliki, która dziś, nosząc wezwanie Cecylii, jest jedną z najokazalszych w Rzymie. Świątynia stoi w miejscu, gdzie Święta mieszkała ze swoim mężem.
Od początku Cecylia czczona była jako patronka chórów i muzyki kościelnej, gdyż nie ulega wątpliwości, iż jako dobrze urodzona Rzymianka grała na jakimś instrumencie.
Jej imię włączono do kanonu Mszy świętej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.