Sacrum i przyroda
11 października 2010 | 06:00 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Wieloletnią tradycją jest spotkanie duchownych, przyrodników, turystów i ludzi nauki w weekend po święcie św. Franciszka, patrona ekologów i przyrodników – spotkanie pod hasłem „Sacrum i przyroda” poświęcone zarówno dzieleniu się fascynacją światem przyrody, prowadzonymi badaniami, wspólnej modlitwie, jak i poznawaniem wyjątkowych przyrodniczo miejsc.
Inicjatorem i organizatorem konferencji jest ks. prof. Maciej Ostrowski, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, szef katedry teologii pastoralnej szczegółowej i duszpasterz turystów. W tym roku spotkano się w dniach 9-10 października 2010 r. a gospodarzem był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zamierzeniem bowiem tegorocznej edycji „Sacrum i Przyroda” było ukazanie różnych form i funkcji, drzew, ogrodów i roślin chronionych w perspektywie historycznej, religijnej, kulturowej, ekologicznej i botanicznej, z uwzględnieniem aspektu pastoralnego. Mottem wiążącym te wątki jest: „Ogród Pana” czyli duchowe inspiracje w szeroko pojętym ideale ogrodu rajskiego (Ogrodu Boga), którego odbiciem jest ogród botaniczny.
Samo pojęcie ogrodu, jego typy i przemiany sztuki ogrodniczej przedstawił prof. Bogdan Zemanek, dyrektor Ogrodu Botanicznego, stawiając pytanie: czy ogród dziś to dla nas „raj odzyskany” czy raczej namiastka natury?”
Dylemat ów towarzyszył licznym wystąpieniom. Rozstrzygali go przyrodnicy, historycy i teolodzy. Ja próbowałem przedstawić franciszkańską tradycję i ideę Ogrodu św. Franciszka w kontekście chrześcijańskiej troski o bioróżnorodność.
Ważnym dopełnieniem konferencji były wycieczka po ogrodzie botanicznym oraz po Lasku Wolskim szlakiem od kościoła Najświętszego Salwatora w kierunku Słowińca. Wspaniała jesienna pogoda sprzyjała poznawaniu mijanych ekosystemów i dawała okazję do wdzięczności Bogu Stwórcy za piękno świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.