Sądecczyzna zgłasza gotowość do współorganizowania ŚDM w 2016 r.
01 sierpnia 2013 | 18:40 | eb Ⓒ Ⓟ
Starosta nowosądecki, burmistrz Starego Sącza i dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu zgłaszają gotowość Sądecczyzny do współorganizacji Światowego Dnia Młodzieży w 2016 roku. Z taką propozycją wystąpią do kardynała Stanisława Dziwisza, marszałka Małopolski, wojewody i prezydenta Krakowa.
– W Rio de Janeiro na spotkaniu z papieżem Franciszkiem było około trzech milionów ludzi – mówi starosta Jan Golonka. – To prawie tyle, ile mieszka w całej Małopolsce. Chcemy wesprzeć głównych organizatorów i zaoferować im naszą gotowość. Na Sądecczyźnie nie brakuje miejsc noclegowych, a także wielu atrakcji, w tym największej i kojarzonej z Janem Pawłem II – ołtarza na starosądeckich błoniach. To jedyny w Polsce zachowany w całości ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił Mszę świętą – dodał.
Starosta przypomniał dziennikarzom, że w ubiegłym roku Ziemię Sądecką odwiedziło ponad 1,6 miliona turystów. – Naszym marzeniem byłoby oczywiście, gdyby papież Franciszek przybył chociaż na chwilę do Starego Sącza – mówił podczas konferencji starosta Jan Golonka.
Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza przyłączył się do apelu i również zgłosił chęć pomocy przy organizacji Światowego Dnia Młodzieży.
– To przedsięwzięcie gigantyczne, większe niż organizacja Euro 2012 – mówił burmistrz Jacek Lelek. – Na mniejszym terenie będzie znacznie więcej ludzi, którzy nie przybędą na jeden dzień, tylko na kilka dni, będą się przemieszczać, będą potrzebować noclegu, jedzenia, środków transportu. Jako Sądecczyzna mamy możliwości, aby włączyć się w organizację i oferujemy swoją pomoc. Mamy świadomość, że Światowy Dzień Młodzieży to przede wszystkim wielka Msza z udziałem papieża i wszystkich młodych, ale też jest to cykl spotkań ludzi z całego świata. Do Małopolski przybędą pielgrzymki z odległych zakątków globu. W tym kontekście odległość Sądecczyzny od Krakowa jest niewielka. Zgłaszamy swoją gotowość i jesteśmy otwarci na współpracę – dodał.
Ideę popiera również ks. Marcin Kokoszka dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.
W specjalnym liście samorządowcy i dyrektor Centrum Pielgrzymowania podkreślają, że ich pragnieniem jest, by młodzież z całego świata została godnie przyjęta przez wszystkich ludzi dobrej woli, przez całą Małopolskę.
„Ziemię Świętej Kingi założycielki klasztoru klarysek, Centrum Pielgrzymowania im. Bł. Jana Pawła II, starosądeckie Błonia z zachowanym oryginalnym ołtarzem polowym z pielgrzymki naszego ukochanego Ojca Świętego, ogromne zasoby ułatwiające bytowanie gościom tej ziemi, atrakcje turystyczne, tradycję i przebogaty folklor lachowski, otwartość i nasze gorące serca – pragniemy oddać do dyspozycji głównego organizatora tego wielkiego wydarzenia” – napisali Jan Golonka, starosta nowosądecki, Jacek Lelek, burmistrz miasta i gminy Stary Sącz i ks. Marcin Kokoszka, dyrektor Centrum Pielgrzymowania im. Bł. Jana Pawła II w Starym Sączu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.