Sakra i ingres nowego biskupa w Litomierzycach
02 marca 2024 | 18:14 | st | Litomierzyce Ⓒ Ⓟ
Z rąk przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupów, abp. Jana Graubnera w katedrze św. Szczepana w Litomierzycach przyjął dziś sakrę biskup tej północnoczeskiej diecezji, Stanislav Přibyl, CSsR.
W uroczystości wzięło udział wielu biskupów, w tym urodzony na terenie tej diecezji 22 stycznia 1945 roku metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn OP. Obecny był także nuncjusz apostolski w Republice Czeskiej, abp Jude Thaddeus Około, obecny nuncjusz apostolski w Turcji, abp Marek Solczyński, który wcześniej pracował w nuncjaturze apostolskiej w Pradze, emerytowany arcybiskup praski, kard,. Dominik Duka OP, a także bp Gregor Maria Franz Hanke OSB, ordynariusz diecezji Eichstätt oraz liczni biskupi czescy. Jedno z czytań liturgii odczytał europoseł Alexandr Vondra.
Homilię podczas uroczystości wygłosił, częściowo po czesku, metropolita wiedeński. Podkreślił, że w Litomierzycach jest poniekąd u siebie. Zaznaczył, że nowy biskup poprzez przyjęcie sakry zostanie przyjęty do wspólnoty następców apostołów i włączony w bogate dzieje diecezji litomierzyckiej. „Będziesz biskupem diecezji, która została założona prawie 370 lat temu, w mieście, które w przyszłym roku będzie świętować 800 lat od swego założenia. Będziesz biskupem diecezji o burzliwej historii, która odzwierciedla dramaty czeskiej i europejskiej historii. Wspomnę tylko wojny husyckie, napięcia związane z reformacją, katolicko-habsburską kontrreformacją, kwestii narodowościowej między tożsamością czeską a niemiecką, która stawała się coraz bardziej dotkliwa począwszy od XIX wieku, aż do tragedii XX wieku, panowania nazistowskiego i późniejszego wypędzenia tych, którzy mówili po niemiecku. I wreszcie dyktatura komunistyczna z prześladowaniami Kościoła. A pośród tego całego dramatu los ludności żydowskiej, jej dyskryminacja, wypędzenia, pogromy, a w końcu Szoah jako niezrozumiałe zło. Przez te wszystkie wydarzenia ludzie starali się żyć po ludzku i chrześcijańsku w teraźniejszości swego życia powszedniego” – przypomniał metropolita wiedeński. Dodał, że zawsze byli ludzie, którzy nigdy nie tracili swojego człowieczeństwa, którzy pomagali biednym i potrzebującym, którzy uwalniali uwięzionych. Przypomniał, historię ostatniego pociągu deportacyjnego z obozu koncentracyjnego Litomierzyce z 4 tys. osób w 77 otwartych wagonach na węgiel na krótko przed końcem wojny. Odważni cywile zatrzymali pociąg i uwolnili na wpół zagłodzonych więźniów. Zawsze znajdą się tacy odważni ludzie! – przypomniał kard. Schönborn.
Wskazując na misję biskupa, metropolita wiedeński zauważył, że jej charakter zaznaczył już sam nowo konsekrowany biskup, wybierając na czytanie liturgiczne słowa dialogu Pana Jezusa z Piotrem (J, 21, 15-19), gdzie Pan zadaje Księciu Apostołów tylko jedno pytanie „Czy mnie kochasz?”. „Jezus nie wybrał swoich apostołów na podstawie jakiegoś międzynarodowego procesu selekcji. Nie nakazał im, aby przeszli kurs zarządzania” – zauważył kaznodzieja. Przypomniał słowa, jakie usłyszał w latach osiemdziesiątych o ówczesnym prefekcie Kongregacji Nauki Wiary, kardynale Josephie Ratzingerze: „Jest prawdziwym chrześcijaninem!”. O nas wszystkich, biskupach, księżach, świeckich powinno być możliwe powiedzenie przede wszystkim: Jest prawdziwym chrześcijaninem! – podkreślił kard. Schönborn. Zaznaczył, że kochać Jezusa to kochać ludzi, troszczyć się o nich, interesować się tym, co robią, ich życiem.
Kaznodzieja przypomniał doświadczenie swego poprzednika na stolicy w Wiedniu, kardynała Franza Königa, który 16 kwietnia 1974 roku wraz z innymi kardynałami, w tym kardynałem Wojtyłą, i trzema tysiącami innych osób, uczestniczył w pogrzebie kardynała Szczepana Trochty – i w tym kontekście dziękował Bogu za dar wolności oraz przemiany, jakie dokonały się dzięki „aksamitnej rewolucji”.
Kard. Schönborn zauważył, że przed trzydziestu laty panowała wspaniała, podnosząca na duchu atmosfera. Obecnie doświadczamy gwałtownego wzrostu sekularyzacji i wszystkiego, co się z tym wiąże. Przytoczył słowa Benedykta XVI, który w 2009 roku stwierdził, iż Kościół może uczyć się od Republiki Czeskiej jaką formę może przyjąć dzisiaj bycie chrześcijaninem w tym zsekularyzowanym społeczeństwie. Przytoczył słowa św. Teresy z Lisieux „Aby Cię kochać, mam tylko dzisiaj”. „Niech to dzisiaj. drogi biskupie Stanisławie, pójdzie za tobą przez wszystkie dni twego życia, aż do wiecznego DZISIAJ” – życzył nowemu biskupowi litomierzyckiemu metropolita wiedeński.
Swego nowego biskupa powitali przedstawiciele duchowieństwa, diakonów stałych, zakonów, rodzin, władz miasta, a także biskupi.
Hierarcha podziękował mamie, nieżyjącemu już ojcu, członkom rodziny, wspólnocie zakonnej – redemptorystom, a przed wszystkim Ojcu Świętemu, który okazał jemu zaufanie „chociaż znał mnie tylko z dokumentów, które miał w rękach”. Zastrzegł z pokorą, że pomimo, iż nie jest chodzącym ideałem, pragnie jak najlepiej pełnić swoje obowiązki. Zapewnił o pragnieniu umacnianiu relacji ekumenicznych, a także ze wspólnotą żydowską. Specjalne słowa skierował do przedstawicieli Kościoła niemieckiego, nawiązując do wielowiekowej obecności Niemców na terenie północnych Czech. Nie pominął wdzięczności za obecność swego magistra nowicjatu, sędziwego 93-letniego o. Mieczysława Witalisa CsSR.
Biskup Stanislav Přibyl urodził się 16 listopada 1971 r. w Pradze. Posiada licencjat kanoniczny z teologii oraz tytuł magistra i inżyniera ekonomii i zarządzania.
Po maturze wstąpił do nowicjatu w Lubaszowej koło Tuchowa w Polsce (1990-1991), a następnie złożył śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów. W latach 1991-1996 studiował na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Karola i jednocześnie ukończył formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Pradze. Po święceniach kapłańskich w 1996 r. był wikariuszem parafialnym na Świętej Górze (Svata Hora – 1996-1999) i proboszczem tamtejszej parafii (1999-2008). W latach 2002-2011 pełnił urząd prowincjała Praskiej Prowincji Redemptorystów.
W 2004 r. został przewodniczącym Archidiecezjalnego Centrum Charytatywnego w Pradze. Pracował tam do końca 2008 roku. W tym samym roku został mianowany członkiem Rady Kapłańskiej Archidiecezji Praskiej.
W 2012 r. uzyskał licencjat z teologii na Katolickim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze, a w 2014 r. doktorat z teologii na tym samym uniwersytecie. W 2019 r. ukończył studia magisterskie z zakresu finansów i zarządzania na Wydziale Nauk Społecznych i Ekonomicznych Uniwersytetu Jana Ewangelisty Purkyniego w Ústí nad Labem. Obecnie studiuje historię sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Karola, koncentrując się na osobowości trzeciego arcybiskupa Pragi, Jana z Jenštejna.
W latach 2009-2016 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji litomierzyckiej. Od 1 października 2016 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Czech. 23 grudnia 2023 papież Franciszek mianował go 21 biskupem litomierzyckim.
Jego ulubione zajęcia to muzyka, zwłaszcza gra na organach, oraz fotografia. Komunikuje się na różnych poziomach w języku polskim, niemieckim, angielskim, włoskim i francuskim.
Diecezja litomierzycka została utworzona na mocy bulli papieża Aleksandra VII z dnia 3 lipca 1655 r. i została wydzielona z terytorium archidiecezji praskiej. Obejmuje obszar 9 393 km², ma 10 dekanatów, 384 parafie i 1265 wolnostojących kościołów i kaplic. Dwudziestym biskupem diecezjalnym od 2008 r. był Jan Baxant, który 8 października 2023 r. osiągnął kanoniczny wiek 75 lat i zrzekł się urzędu biskupa rezydencjalnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.