Sakralne Dziedzictwo Małopolski już dostępne on-line
17 grudnia 2020 | 02:19 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II zakończyła realizację projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski. Dzięki niemu kilka tysięcy dzieł sztuki sakralnej z terenu archidiecezji krakowskiej oraz najcenniejsze archiwalia z zasobów Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej zostały zdigitalizowane i udostępnione na nowym portalu internetowym.
Realizowany od 2017 r. projekt Sakralne Dziedzictwo Małopolski zakładał stworzenie cyfrowego repozytorium zdjęć i opisów dzieł sztuki sakralnej w Małopolsce, w tym kościołów, kaplic, pomników nagrobnych i dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrz małopolskich świątyń oraz ich udostępnienie na utworzonym w tym celu portalu internetowym. Dzieła uzupełnione o biogramy artystów i rzemieślników, fundatorów, duchownych powiązanych z małopolskimi parafiami i miejscowościami prezentowane są w szerokim kontekście, nie tylko artystycznym, ale również historycznym i religijnym.
„Łącznie na portalu udostępniliśmy ponad 3550 w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 162 obiektów sakralnych z terenu Małopolski oraz biogramy 1500 osób powiązanych z Archidiecezją Krakowską” – informują twórcy. Opracowaniem tych treści przez trzy lata zajmował się zespół kierowanej przez dr Józefa Skrabskiego Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII.
W ramach projektu digitalizacji poddano również wybrane archiwalia z trzech niezwykle cennych zasobów zgromadzonych w Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (ponad 500 jednostek archiwalnych, 215 000 skanów).
„Udostępnienie tak dużej ilości dokumentów archiwalnych to nie tylko realna ochrona ich substancji materialnej, ale także ogromne możliwości badawcze i edukacyjne dla szerokiego grona humanistów, naukowców, uczniów szkół krakowskich i polskich uczelni” – podkreślają autorzy strony www.sdm.upjp2.edu.pl.
Portal jest podzielona na cztery sekcje: Miejscowości, Ludzie, Dzieła oraz Zwiedzaj Małopolskę. Są one poświęcone małopolskim miejscowościom i zlokalizowanym w nich parafiom, ludziom powiązanym z Małopolską i archidiecezją krakowską, najcenniejszym dziełom sztuki sakralnej z małopolskich świątyń oraz trasom turystycznym śladami zabytków i ludzi związanych z regionem.
W założeniu twórców portal Sakralne Dziedzictwo Małopolski ma być także narzędziem edukacyjnym, wspierającym budowanie świadomości o historii i dziedzictwie regionu. „Chcielibyśmy, aby opracowane i udostępnione w portalu zasoby stały się materiałem pomocniczym dla nauczycieli, edukatorów i wykładowców używanym w ich codziennej pracy” – wskazano. Na stronie znalazła się również zakładka Blog, gdzie będą pojawiać się aktualności związane z portalem i działalnością Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków UPJPII, a także informacje o planowanych wydarzeniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.