Sakrament pokuty tematem spotkania formacyjnego dla kapłanów w Górce Klasztornej
25 kwietnia 2022 | 13:17 | jm | Górka Klasztorna Ⓒ Ⓟ
„Współczesny kontekst sprawowania sakramentu pokuty” oraz „Sytuacje spotykane w konfesjonale” – to tematy wykładów o. prof. Andrzeja Derdziuka OFMCap, które zostały zaprezentowane podczas spotkania dla kapłanów w ramach „formacji stałej”, które odbywało się w Górce Klasztornej.
Kapucyn mówił m.in. o spowiedzi księdza, jako penitenta, wskazując na potrzebę dialogu i otwarcia w rozmowie z drugim człowiekiem. – Księża wspierają innych, stając się zawodowymi „pomagaczami”. Natomiast niełatwo dają pomóc sobie samym, a przecież są zwykłymi ludźmi, którzy przeżywają pewne problemy i muszą się do nich umieć przyznać – powiedział o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap.
Zakonnik skupił się także wyzwaniach, stojących przed spowiednikami, które „prowokuje współczesny świat”. Według niego należą do nich: brak czytelnego świadectwa chrześcijan, problem kryzysu autorytetu w Kościele, brak odporności psychicznej i zbytnie znerwicowanie wielu osób, które wypływają z zagonienia oraz braku pogłębionej wiary.
Wspomniał również o warunkach spowiedzi, kładąc szczególny nacisk na znaczenie rachunku sumienia oraz żalu za grzechy. W ramach warsztatów o. prof. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap wskazywał na konkretne grupy penitentów i przedstawiane przez nich grzechy w konfesjonale oraz sposoby radzenia im w danych sytuacjach. – Do tych grup należą ludzie młodzi oraz małżonkowie, którzy mają dużo problemów w zakresie wzajemnych relacji i współżycia seksualnego oraz wychowania dzieci – dodał kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.
Na spotkanie do najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce zostali zaproszeni księża, którzy przyjęli święcenia w latach 2010-2020.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.