Sandomierz: bp Edward Frankowski obchodził 21. rocznicę sakry biskupiej
06 marca 2010 | 12:02 | apis Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. św. Jakuba w Sandomierzu bp Edward Frankowski obchodził 5 marca 21. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że w okresie transformacji ustrojowej Jubilat był wybitną osobistością diecezji przemyskiej, później sandomierskiej, wskazującą drogę do nieugiętej wiary w Boga.
Pasterz sandomierski przypomniał, że ksiądz bp Edward Frankowski w okresie komunizmu pozwalał ludziom cieszyć się odrobiną wolności, kiedy sprawował Eucharystię, podczas lekcji religii czy też spotkań z różnymi grupami społecznymi. – Rocznice są po to, by przypominać. Dzisiejsza przypomina nam o wielkim Bożym darze, jakim jest dla nas wszystkich biskup Edward i jego posługa – mówił bp Nitkiewicz.
Ordynariusz sandomierski wspomniał również okoliczności i przełomową sytuację w kraju, które towarzyszyły uroczystościom 5 marca 1989 r. w stalowowolskiej konkatedrze, kiedy z rąk ordynariusza przemyskiego bp
Ignacego Tokarczuka, ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski przyjmował sakrę biskupią.
Po Mszy św. została odprawiona Stacyjna Droga Krzyżowa. Z racji miejsca, w którym nabożeństwo się odbyło, tematem rozważań były dzieje dominikańskich męczenników – ofiar tatarskich najeźdźców. Drodze Krzyżowej przewodniczył o. Wojciech Krok OP, przeor sandomierskiego klasztoru dominikanów.
Biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski urodził się 15 sierpnia 1937 roku w Kępie Rzeczyckiej koło Stalowej Woli. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu, a następnie Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jest doktorem nauk społecznych.
Duchowny znany jest z tego, że bronił praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w 1988 w Hucie Stalowa Wola. Jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, szczególnie w stanie wojennym. Wspierał tworzącą się „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemia Sandomierska, w latach 1980-92 był kapelanem NSZZ „Solidarność”.
Bp Frankowski był represjonowany przez władze PRL. Instytut Pamięci Narodowej w 2004 przyznał duchownemu status pokrzywdzonego przez system komunistyczny. W Stalowej Woli inspirował społeczne inicjatywy, m.in. w 1982 pierwsze wybory samorządowe, zakładał i organizował Studium o Rodzinie, Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.
Jako biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej organizował zespoły synodalne w ramach II Polskiego Synodu Plenarnego i parafialne oddziały Akcji Katolickiej.
Jego ważniejsze publikacje, to m.in.: „Rekolekcje dla ludzi pracy” (1997), „Społeczne uwarunkowania postaw religijnych młodzieży szkół średnich” (2004), „Życie religijne w rodzinach diecezji sandomierskiej” (2005),
„Religijność katolików diecezji sandomierskiej” (2006). Opublikował ponad sto artykułów na tematy społeczno-religijne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.