Sandomierz: dwie odnowione zabytkowe rzeźby powróciły do Muzeum Diecezjalnego
22 maja 2011 | 18:17 | Apis Ⓒ Ⓟ
Dwie rzeźby polichromowane: „Pieta” z przełomu XVI i XVII w. i „Personifikacja Ameryki” z XVIII powróciły do sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego z konserwacji przeprowadzonej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Konserwację „Piety” przeprowadziła Magdalena Szymczyk, natomiast „Personifikację Ameryki” – Adam Maciejewski.
„Pieta”, to liryczna i łagodna w nastroju rzeźba, ukazująca tajemnicę Męki Chrystusa. Po zdjęciu warstw późniejszych przemalowań i oczyszczaniu błękitnego płaszcza Maryi wyłonił się na nim – niewidoczny wcześniej, wzór roślinny złożony m.in. z motywów tulipanowych. Również zdjęcie grubych warstw przemalowań karnacji twarzy Maryi i Chrystusa, ukazały znacznie wyższe walory artystyczne rzeźby oraz bardziej precyzyjne opracowanie.
– Pozwoliło to również na przesunięcie datowania rzeźby na przełom XVI i XVII w. Rzeźba przeniesiona została przed laty z domu wikariuszy tzw. wikariatu – poinformowała kustosz Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień..
Drugim odnowionym zabytkiem jest rzeźba przedstawiająca „Personifikację Ameryki, która powstała w XVIII w. Wykonał ją Tomasz Hutter, wybitny rzeźbiarz, który przybył do Sandomierza z Bawarii i pracował dla sandomierskich jezuitów.
– Trzy rzeźby tego artysty znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego. Rzeźba ukazująca personifikację Ameryki, pokryta jest w całości polichromią w odcieniu bieli, czyli jest monochromowana. Naśladuje popularną w XVIII w. technikę chipolin mającą imitować kamień lub kość słoniową – wyjaśniła wała kustosz Stępień..
Rzeźby były także przedmiotem prac magisterskich wykonanych w latach 2008-2010 pod kierunkiem dr hab. Marii Lubryczyńskiej, w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w katedrze konserwacji i restauracji malarstwa na podłożach ruchomych i rzeźby polichromowanej.
Obie zabytkowe rzeźby pochodzą z nieistniejącego kościoła jezuitów pw. świętych Piotra i Pawła w Sandomierzu
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.