Sandomierz: Europejska Noc w Muzeum Diecezjalnym
15 maja 2011 | 12:29 | apis Ⓒ Ⓟ
W ramach Europejskiej Nocy Muzeum wczoraj 14 maja do godz. 23 sandomierzanie zwiedzali w wyremontowanym i odnowionym Muzeum Diecezjalnym – Domu Długosza specjalnie przygotowaną wystawę pt. „10 lat plenerów sandomierskich”, na której swojej prace wystawia około 20 artystów, którzy utrwalali sandomierskie krajobrazy i widoki. Uzupełniał ją koncert duetu „Sol et Luna”.
Prezentowane na wystawie obrazy to kilkuletnie dzieło artystów, którzy gromadzili się w Domu Pracy Twórczej wokół osoby Alicji Kaszyńskiej, będącej inspiratorką tego, aby sandomierskie widoki uwiecznić w różnego rodzaju stylach i technikach malarskich.
W sposób artystyczny utrwalony został Sandomierz z perspektywy dwu wzgórz. Obrazy powstawały na jednym wzgórzu, gdzie znajduje się dom pani Alicji Kaszyńskiej, zaś ich prezentacja odbywa się na drugim wzgórzu, gdzie umiejscowione jest Muzeum Diecezjalne. Wystawa będzie trwała do końca września br.
Odnowiona placówka zachowała dawny romantyczny charakter muzeum, jednak w nowej szacie kolorystycznej, z nowym profesjonalnym oświetleniem i z kilkoma nowościami m.in.: ornatami i haftami z XVIII w. oraz fragmentami gobelinu kolegiaty sandomierskiej z XVI w.
W podziemiach diecezjalnej galerii można obejrzeć wystawę ikon sandomierskich związaną z inauguracją odnowionych fresków w katedrze sandomierskiej.
Zwiedzaniu wystawy i muzealnych eksponatów towarzyszył koncert duetu „Sol et Luna”. Zespół wykonał utwory z wykorzystaniem instrumentów dawnych (harmonium, daf, santur, setar, cytra smyczkowa). W programie zaprezentowano m.in. pieśni starożytne i średniowieczne; starofrancuskie, niemieckie, greckie i perskie.
Zbudowane z czerwonej cegły Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu – Dom Długosza z 1476 r. jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zwiedzać tu można cenne przykłady rzeźby sakralnej, malarstwa, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. W Polsce impreza ta odbywa się od 2003 r. i z roku na rok cieszy się zainteresowaniem kolejnych miast.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.