Sandomierz: finał XI Diecezjalnej Olimpiady Liturgicznej
20 grudnia 2013 | 10:11 | apis Ⓒ Ⓟ
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zmagania dzieci i młodzieży w ramach XI Diecezjalnej Olimpiady Liturgicznej, która zakończyła się 19 grudnia br. w Sandomierzu. W tym roku jej tematem była działalność bł. ks. Antoniego Rewery, męczennika i świadka wiary. Odbyła się pod hasłem: „Świętość to pójście z Chrystusem i współdziałanie z nim”.
Konkurs przeprowadzany był w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i z zakresu wiedzy ogólnej o błogosławionym ks. Antonim Rewerze. Uczestnicy rywalizowali na etapach – szkolnym, parafialnym i dekanalnym. Do finału diecezjalnego zakwalifikowało się 55 uczniów z klas gimnazjalnych i 22 ze szkół podstawowych.
– Zakres przygotowań obejmował życiorys ks. Antoniego, jego drogę męczeństwa, działalność duszpasterską i życie duchowe – poinformował ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.
Uczestnicy konkursu literackiego i plastycznego nadesłali na konkurs prace plastyczne i utwory literackie. Natomiast uczniowie rywalizujący ze znajomości wiedzy o błogosławionym rozwiązywali test.
W kategorii gimnazjalistów zwyciężył Bartłomiej Szymczuk z Ożarowa, a w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Zuzanna Sejdzińska z Ostrowca Świętokrzyskiego. W kategorii plastycznej pierwsze miejsce przyznano Magdalenie Oksińskiej, a w konkursie literackim pierwsze miejsce wywalczyła Emilia Mazur z Połańca.
Uczestników finałowej rozgrywki odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym zapału do poszerzania wiedzy w zakresie religijnym i liturgicznym oraz poznawania lokalnych świadków wiary.
W organizację konkursu włączyły się siostry ze Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego, które założył bł. ks. Antoni Rewera.
– Cieszy to, że tak wiele osób dzięki temu konkursowi mogło poznać postać ks. Antoniego. Myślę, że dla młodych ludzi ta postać stała się bliższa a przez nich lepiej znana ich rodzinom i znajomym – mówiła s. Klara Raczak, matka generalna.
Ks. Antoni Rewera pochodził z Samborca, był wieloletnim, cenionym duszpasterzem Sandomierza. 16 marca 1942 został aresztowany przez gestapo. Ponieważ nie chciał wydać osób, od których dostawał nielegalne gazety, został skierowany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a następnie Dachau. Tam po doświadczeniu wielu nieludzkich cierpień i upokorzeń, które znosił w duchu wiary i pokory – zmarł z wycieńczenia dnia 1 października 1942 roku. Beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez papieża Jana Pawła II, należy do grona 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.