Drukuj Powrót do artykułu

Sandomierz: grupa zuchów i harcerzy z Litwy doskonali język polski

06 czerwca 2018 | 18:59 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ

Grupa blisko 40 zuchów i harcerzy z polskiego gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach na Litwie, doskonalących język polski, spotkała się bp. Krzysztofem Nitkiewiczem 6 czerwca w Sandomierzu. Co roku druhny i druhowie przyjeżdżają do Polski, aby poznawać historię kraju swoich przodków, zwiedzając najciekawsze miejsca.

Podczas spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz opowiedział o swoich związkach z Wileńszczyzną oraz wspominał postać bp. Stefana Zwierowicza, który po ukończeniu gimnazjum w Białymstoku, a przed objęciem diecezji sandomierskiej w 1902 r., był biskupem w Wilnie, skąd został usunięty przez cara.

Harcerze otrzymali z rąk biskupa książkę o chrześcijańskich korzeniach Europy. Odwzajemnili się śpiewem „Sto lat” po litewsku i po polsku oraz wileńskim chlebem i innymi pamiątkami.

– Dla naszych dzieci są to ważne wyjazdy, gdyż mogą tutaj kształcić i doskonalić język polski, z którym na Litwie mają styczność tylko w szkole polskiej. Tutaj mogą dotknąć historii, o której uczą się na lekcjach. Wiele uczyły się o królowej Jadwidze, a dziś mogły zobaczyć jej rękawiczki w Muzeum Diecezjalnym. Widzimy błysk w ich oczach, gdy sami odkrywają takie szczegóły historii – mówiła Beata Zarumna, drużynowa 8 Solecznickiej Drużyny Harcerek „Zodiak”.

Na co dzień harcerze mają swoją bazę noclegową w ośrodku Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie. Każdego dnia zwiedzają konkretne miejsca związane z historią regionu i Sandomierza, m.in.: bazylikę katedralną, Muzeum Diecezjalne czy podziemną trasę turystyczną. Uczestniczą w grach terenowych i wspólnej zabawie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.