Sandomierz: jubileusz półwiecza posługi sióstr służek w domu kapłańskim
31 stycznia 2013 | 13:39 | apis Ⓒ Ⓟ
Z okazji jubileuszu półwiecza posługi w sandomierskim domu kapłańskim zwanym „Wikariatem” sióstr ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej odprawiona została 30 stycznia uroczysta Msza św. dziękczynna. Przewodniczył jej w kaplicy Domu Służek bp Krzysztof Nitkiewicz.
W homilii ordynariusz wyraził podziękowanie siostrom za troskliwą i pełną pokory służbę płynącą z ich charyzmatu zakonnego oraz troski o duchownych. Hierarcha życzył siostrom, aby dalsza ich praca odbywała się pod Bożą opieką i spotykała się z ludzką wdzięcznością.
Siostra Mariola Konopka, przełożona wspólnoty, mówiąc o początkach posługi w Sandomierzu oraz wyliczając fakty historyczne z tym związane zwróciła uwagę, że w 1952 r. biskup Franciszek Jop oraz kanclerz kurii ks. Jan Kaczmarski zwrócili się do Zgromadzenia z prośbą o poprowadzenie kuchni dla księży w domu kapłańskim zwanym „Wikariatem”. Zgromadzenie Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej skierowało do pracy siostry, które w 1963 r., utworzyły formalnie samodzielny dom zakonny.
– Przez pół wieku siostry dokładały starań, aby ich praca była szczególną służbą Kościołowi i Bogu – mówiła siostra przełożona.
– Natomiast początki pracy sióstr służek w diecezji sandomierskiej sięgają 1886 roku. Ówczesny ordynariusz bp Antonii Sotkiewicz zatwierdził Konstytucje Zgromadzenia, dzięki czemu zgromadzenie utrwaliło się na prawie diecezjalnym, co otworzyło mu drogę do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską w 1909 r. już na prawie papieskim – tłumaczyła s. Mariola Konopka.
Obecnie w domu kapłańskim „Wikariacie” posługują cztery siostry, które pracują w kuchni oraz są organistkami w sandomierskiej katedrze.
Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.